STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP









:: Wieści z Prasanthi Nilajam

powrót do Wieści z Prasanthi Nilajam




Międzynarodowy chór Sarva Dharma

upowszechnia przesłanie miłości i jedności



Muzyka to uniwersalny język, który porusza wszystkich ludzi; inspiruje nas i łączy, serce do serca, w miłości. W 2009 roku na spotkaniu Międzynarodowej Organizacji Sathya Sai (MOSS) w Polsce powstał pomysł utworzenia małego chóru kobiecego, który w kilka lat przekształcił się w międzynarodowy chór liczący około 45 członków pochodzących z sześciu krajów Europy i z Indii.

W dniu 4 lipca 1968 roku Sathya Sai Baba powiedział: "Niech różne religie istnieją, niech rozkwitają. Niech chwała Boga rozbrzmiewa we wszystkich językach i w najróżniejszych melodiach". Bhagawan zawsze podkreślał znaczenie jedności religii wśród ludzi. Okazując szacunek różnym tradycjom religijnym, chór Sarva Dharma wyśpiewuje chwałę Boga w Jego wielu imionach i postaciach, w kilku językach.


W dniu 20 sierpnia 2011 roku chór po raz pierwszy wystąpił w Sai Kulwant Hall w Prasanthi Nilajam - siedzibie najwyższego spokoju. Tylko dzięki jego łasce 126-osobowa grupa chórzystów i ich rodzin mogła przyjechać do Indii pomimo licznych przeszkód.

Od czasu złożenia tej ofiary chór wystąpił w kilku miastach w Europie i w Indiach. Oprócz koncertów w polskich miastach - w Wieżycy (2012 r.), Sopocie (2013 r.), Warszawie i w Żyrardowie (2013 r.), w Łodzi (2014, 2015 i 2018 r.), Krakowie (2015 r.), Supraślu (2015 r.), Grójcu (2016 r.), Trzemeśni (2017 r.), Jeleniej Górze (2017 r.) i w Legionowie (2018 r.), chór poruszył wiele serc w krajach nadbałtyckich (2014 r.), na Litwie (2016 r.), a także w Indiach - w Dharmakszetrze, w Bombaju (2013, 2015 i 2017 r.), w Brindawanie, Karnataka (2017 r.). Chór wracał z koncertami do Prasanthi Nilajam w 2013, 2015 i w 2017 roku.

Program zaprezentowany w czasie koncertu w Prasanthi Nilajam w dniu 27 lipca 2013 roku ukazuje repertuar chóru. Tematem tego programu muzycznego była jedność wszystkich religii, a pieśni rozbrzmiewały w języku polskim, angielskim, hebrajskim, łotewskim, litewskim i estońskim.

Po wyrażeniu oddania dla Pana Ganeszy Sai Kulwant Hall wypełniła słodka melodia "Om Tat Sat Sri Narayana Tu". Następnie członkowie chóru zaśpiewali "Abba Ojcze" (pieśń chrześcijańską), "Shalu Shalom" (pieśń żydowską/muzułmańską), "Father I Adore You" (pieśń z kościoła ewangelickiego), "Sai Baba Sai Krishna" (kołysankę z Litwy), "Siyahamba" (fascynującą duchową pieśń czarnoskórych z Afryki w języku suahili), "Swejka Maria" (prawosławną pieśń z Łotwy o Matce Boskiej), "Ivdu Et Hashem Ba'simha" (pieśń żydowską), "Rami... Rami" (tradycyjną pieśń łotewską), "Emma Ma" (pieśń o Matce Ziemi z Estonii), "Give Me Hand My Brother" (Podaj mi rękę, bracie) w języku angielskim, "Life Is a Challenge" (Życie jest wyzwaniem) - pieśń opartą na naukach Bhagawana. Koncert zakończył się odśpiewaniem Mantry Śanti.


Niezależnie od tego, gdzie występowali, chórzystów przyjmowano z wielką radością i entuzjazmem. Piękno ich pieśni poruszyło nawet skłóconą rodzinę z Białorusi, która wybaczyła sobie nawzajem dawne krzywdy.

Oto wzruszające zdarzenie z koncertu - pewnego razu chór natchnął starszą panią z widowni do tego, aby podarowała swój cenny naszyjnik "kota Swarovskiego", który miała na szyi. Gdy chórzyści odmówili przyjęcia prezentu, kobieta powiedziała: "Mam 80 lat... Nigdy w życiu nie słyszałam tak pięknych lekcji o duchowości i miłości. To najcenniejsza rzecz, jaką mam przy sobie. Nie możecie odmówić!".


Droga nie zawsze była łatwa, ale dla członków chóru ich udział jest sadhaną (praktyką duchową). Przewodnictwo i pomoc Sathya Sai Baby wspiera niezwykłą drogę chóru Sarva Dharma, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojego istnienia, krzewiąc miłość i jedność wśród różnych wyznań i narodowości na całym świecie.

(dk is)

Źródło:
www.sathyasai.org/interfaith/sarva-dharma-choir-spreads-love-unity
31.07.2019

**Pobierz tekst do druku





Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai