STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

:: Wieści z Prasanthi Nilajam

powrót do Wieści z Prasanthi Nilajam
Projekt "Służ Planecie" 2018


Przyroda jest bardziej postępowa niż człowiek i aby ją chronić, człowiek musi ją wykorzystywać w określonych granicach. Jeśli człowiek nierozważnie ingeruje w przyrodę, ona reaguje nieprzyjaźnie i pojawia się problem. Aby chronić przyrodę, człowiek musi praktykować ograniczanie pragnień.

Sathya Sai Speaks, tom 26, rozdz. 3; z dyskursu wygłoszonego 21.01.1993 r.


"Służ Planecie" to inicjatywa prowadzona przez młodych dorosłych, zainaugurowana w październiku 2013 roku jako globalny społeczny projekt służebny Międzynarodowej Organizacji Sathya Sai (MOSS). Od tego czasu przedsięwzięcie rozszerzyło się i obecnie młodzież stara się zaangażować członków organizacji i społeczności w praktykowanie przesłania Sathya Sai Baby o ograniczaniu pragnień i trosce o nasze środowisko.

Wasze życie to długa podróż. Powinniście mieć mniejszy bagaż pragnień w tej długiej podróży życia. Dlatego mówi się: "Mniej bagażu, to więcej komfortu, a to zaś czyni podróż przyjemniejszą". Zatem dzisiaj musicie zdecydować się ograniczać pragnienia. Musicie je codziennie minimalizować. Tkwicie w błędnym przekonaniu, że szczęście polega na zaspokajaniu pragnień. Lecz w rzeczywistości szczęście zaczyna jaśnieć, gdy pragnienia zostaną zupełnie usunięte.

Sathya Sai Speaks, tom 32, rozdz. 6; z dyskursu wygłoszonego 14.03.1999 r.


Projekt "Służ Planecie" będzie koncentrował się na ograniczaniu naszych pragnień, naszego zużycia zasobów naturalnych i dóbr materialnych, a w ten sposób na naszych działaniach ekologicznych jako najważniejszych sposobach ochrony naszego środowiska i prowadzenia szczęśliwszego życia.

W 2018 roku tematem akcji "Służ Planecie" jest hasło "Chroń Planetę", ze szczególnym uwzględnieniem energii

Stosując zasadę Sathya Sai Baby "Bądź, rób, a później mów", projekt "Służ Planecie" pozwoli nam lepiej zrozumieć jego przesłanie na temat środowiska, praktykować je w naszym codziennym życiu i dzielić się nim z naszą społecznością.

W 2017 roku rozważaliśmy pojęcie
ograniczania pragnień w odniesieniu do plastiku, wody i jedzenia. Projekt "Służ Planecie" 2018 to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy "Chroń Planetę", w czasie realizacji której będziemy uczyć się ograniczania pragnień, uwzględniając energię.

Abyśmy mieli taką możliwość, w ciągu roku ukażą się trzy moduły, zostanie udostępnionych wiele materiałów i zrealizowanych wiele projektów. Wśród rozesłanych materiałów znajdą się m.in. poradniki do prowadzenia kółek studyjnych i uzupełniające prezentacje z pokazami slajdów, indywidualne i ogólne wskazówki praktyczne i narzędzia, przewodnik pomocniczy na temat służby i społeczeństwa, przewodniki obejmujące plany nauczania i działań w ramach Duchowej Edukacji Sai.

Projekt "Służ Planecie" 2018

Energia

3 etapy:

Źródła energii

Zwracanie uwagi na to, czym jest energia, skąd pochodzi, czy jest odnawialna i jaki jest jej wpływ na naszą planetę.

Wykorzystywanie energii w codziennym życiu

Kontrolowanie naszych codziennych zajęć, zaczynając od tego, co robimy i kupujemy, po sposób, w jaki się poruszamy i w jaki możemy praktykować ograniczanie pragnień.

Energia mentalna i duchowa

Wpływ naszych myśli na środowisko, siła modlitwy i medytacji.

W ramach projektu "Służ Planecie" 2018 MOSS będzie wspierała, realizowała i prowadziła także inne inicjatywy, które propagują świadomość ekologiczną i ekologiczny styl życia, m.in. "Zieloną Konferencję" (Go-Green Conference), która odbędzie się w Prasanthi Nilajam w dniach 25-26 lipca 2018 roku.

Źródła

Moduł 1 - Źródła energii

www.sathyasai.org/sites/default/files/pages/youth/stp-2018/earth-hour-2018-poster.pdf

www.sathyasai.org/announcement/2017-earth-day-resources

(dk)

Źródło: www.sathyasai.org/ya/serve-the-planet

**Pobierz tekst do druku

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai