STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEPPowrót do listy dyskursów          wersja w formacie pdf          Pobierz programMianowanie nowego wicekanclerza

Dyskurs Bhagawana Śri Sathya Sai Baby wygłoszony 24 lutego 2005 r. w Prasanthi Nilajam


Czy można zostać literatem, znając jedynie alfabet? Czy można zostać człowiekiem wykształconym, posiadając tylko stopnie naukowe? Czy można powiedzieć, że ktoś zdobył edukację, jeśli nie rozróżnia duchowości od ziemskiej wiedzy? Ptaki i zwierzęta także żyją, chociaż nie chodziły do szkoły.

Studenci i nauczyciele, doprawdy, macie wielkie szczęście! Pomyślcie, jakich wspaniałych wicekanclerzy posiadał ten Uniwersytet. Pierwszym z nich był Śri Vinayak Gokak. Zasiane przez niego ziarno obrodziło dobrym imieniem i poważaniem. Dzisiaj pałeczkę przejmuje jego syn, mianowany wicekanclerzem. Śri Vinayak Gokak był wielkim uczonym. Jego syn jest również wielkim uczonym i intelektualistą.

W przyszłości nasz Instytut zapisze na swym koncie nadzwyczajne osiągnięcia i zdobędzie pierwsze miejsce w kraju. Ignoranci wątpią, żeby uczelnia z odległej wioski była zdolna do takiego wysiłku. Przecież po to została stworzona! Sądzicie, że nasz Uniwersytet przewyższa inne uniwersytety jedynie kadrą. To nie jest zwykła placówka naukowa. W przyszłości idea Educare będzie powszechnie znana i akceptowana. Instytut będzie dzielił się z innymi rzeczywistością duchową, atmatattwą.

Edukacja świecka jest ogólna i powierzchowna. Jej podstawę stanowi Educare. W niedalekim czasie Educare stanie się bardzo ważne! W tej sprawie zgromadzili się w Delhi wielcy uczeni. To pierwsze z wielu takich spotkań. Liczą się nie tylko ludzie, lecz także zdolności.

Duma nie może mieć nic wspólnego z wykształceniem. Osoby wykształcone powinny zachować skromność i zdolność do rozróżniania. Muszą być mądre. Czy wykształcenie upoważnia nas do dumy? Nigdy nie postępujcie egoistycznie. Prawdziwa edukacja przekłada się na służbę dla społeczeństwa. Ludzie mają zwyczaj odróżniać dobro od zła. Tak też postępują. Pamiętajcie jednak, że dobro i zło powstały z woli jedynego Boga. Dlatego nie należy w ten sposób dzielić posiadanej wiedzy, tym bardziej że stanowi ona ułamek bezkresu!

Esencją wykształcenia jest skromność. Duch wypełnia każdego. Japończycy, Amerykanie i Brytyjczycy przypisują swoje osiągnięcia indywidualnym kwalifikacjom. Wszystkie dokonania zawdzięczają wielkodusznym, młodym ludziom. Jakie są dokonania Winstona Churchilla? Jako szef armii, rozpalał we wszystkich odwagę. To znak jego szlachetności. Lincoln wychowywał się w bardzo trudnych warunkach. Matka pocieszała go, mówiąc, że chociaż ludzie uważają biedę za rzecz wstydliwą, to w przyszłości zyska dzięki niej szacunek. Dała mu taką radę: "Mów prawdę. Przyznaj się, że jesteś biedny i że nie stać cię na dobre, drogie ubrania. Nie wstydź się tego". Ostatecznie Lincoln został prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wielcy światowi przywódcy są wychowywani przez święte matki. Żyły one dawniej i będą żyły w przyszłości. Lincoln każdego dnia przed wyjściem z domu składał rodzicom hołd. Wy również szanujcie rodziców. Niech dzięki wam będą szczęśliwi. Oto dlaczego od niepamiętnych czasów powiadano: Matru dewo bhawa, pitru dewo bhawa - czcij matkę jak Boga, czcij ojca jak Boga. Satjam wada, dharmam czara - mów prawdę, postępuj właściwie.

Rodzice wydają mnóstwo pieniędzy na wasze wykształcenie. Czasem głodują, żeby tylko zapłacić czesne. Jednak na naszym Uniwersytecie nauka jest całkowicie bezpłatna. Zdobądźcie dobre imię jak Abraham Lincoln. Naśladujcie jego przykład. Na tym polega prawdziwa edukacja. Przede wszystkim szanujcie rodziców i dbajcie o honor rodziny. Nie róbcie tego dla nagrody. Skromność jest nakazem. Ci, którzy tak postępują, będą nazwani studentami i zdobędą najwyższe zaszczyty. Są nam dzisiaj bardzo potrzebni. I mamy ich bardzo wielu. Swami pragnie dawać im coraz więcej okazji do wykazania się dobrymi cechami charakteru. Nigdy nie myślcie, że zaszliście wysoko. Nie ograniczajcie się do rangi. Bądźcie naprawdę sobą.

Wielu wydaje mnóstwo pieniędzy i wyjeżdża za granicę. Nie ma w tym niczego wielkiego. Zostańcie tutaj i zdobądźcie prestiż. Będzie mi przykro, jeśli pominiecie swój kraj i zdobędziecie dobre imię na obczyźnie. Studenci, jestem taki szczęśliwy, widząc was wszystkich. Wy czujecie się równie szczęśliwi, patrząc na Bhagawana. Żeby was wychować, jestem gotowy oddać życie. Zawsze postępujcie właściwie. To bardzo ważne.

Śri Vinayak Gokak był wielkim uczonym. Jego syn, podobnie jak ojciec, odrzucił wiele atrakcyjnych ofert i pracował w indyjskich wioskach. Może z zewnątrz wygląda zupełnie zwyczajnie. Wiedzcie jednak, że zasługuje na wielki szacunek i jest pełen dostojeństwa. Modni studenci mają wiele ubrań. On nosi prostą odzież. Posiada święte cechy charakteru, tak Swamiemu drogie. Nasz Uniwersytet, od samego początku, szczycił się obecnością szlachetnych ludzi.

Na świecie jest wiele wykształconych osób. Ale sprzedają one swoje wykształcenie. Duchowość nie jest towarem. Wiedza duchowa jest nam dzisiaj ogromnie potrzebna. Śri S.V. Giri, zanim tu przybył, również zajmował bardzo wysokie stanowisko. Był komendantem straży obywatelskiej. Zrezygnował ze swojej funkcji i przybył prosto do Swamiego. To poświęcenie przyniosło mu dobre imię. Na karmana na pradżaja dhanena tjagenajke amritattwamanasu - nie czyny, nie potomstwo, nie bogactwo, lecz jedynie poświęcenie przyniesie ci nieśmiertelność.

Dzisiaj Śri Anil Gokak również wszystko poświęcił, aby być ze Swamim. Wczoraj wysłaliśmy do niego kilku członków Central Trustu, aby poprosili go o przyjęcie stanowiska wicekanclerza. Słuchając ich, zupełnie o sobie zapomniał. On i jego żona natychmiast podjęli decyzję, że przyjdą tutaj i przyjmą na siebie odpowiedzialność. Ludzie zdolni do takiego poświęcenia na pewno będą się cieszyć dobrą opinią.

Studenci, wy również musicie być gotowi do poświęceń. Poświęcenie nie oznacza porzucenia tego, co macie. Żyjcie w społeczeństwie i zasłużcie na dobre imię. Być może stanowisko przyniesie wam dzisiaj popularność, która jutro się ulotni. Ale szacunek, zdobyty na polu duchowości, będzie trwał wiecznie.

Studenci, najwyżej cenię waszą miłość. Nie dbam o inne bogactwa. Nie pozwólcie jej przepaść. Skromność jest boskim oddechem. Dzielcie się swoją wiedzą. Od jutra Śri Anil Gokak będzie wam przekazywał zebrane przez siebie doświadczenia. Śri S.V. Giri także pozostanie tutaj. Nie opuści Swamiego i nie odejdzie tylko dlatego, że nastał nowy wicekanclerz. Nasi poprzedni wicekanclerze, prof. Venkataraman i Śri S.V. Giri, postanowili osiedlić się tutaj i uczyć.

Nade wszystko jednak, skierujcie uwagę na wewnętrznego mieszkańca. Tym mieszkańcem jest sam Bóg. Nie ma wątpliwości, że ludzkie ciało musi wykonywać przypisane sobie obowiązki. Ale nie poświęcajcie mu zbyt wiele uwagi, bo to prowadzi do przywiązania.

Muzyka cieszy Boga. Dlatego powstała tu szkoła muzyczna. W przyszłości bardzo się rozwinie i osiągnie najwyższy poziom. Wiedza o muzyce może wam pomóc w dzieleniu się boskimi uczuciami.

Tłum. Jolanta Carko

Źródło: Sai Ram 48/2005 (from www.sssbpt.info/ssspeaks/volume38/d050224.pdf)
(isdk)

Notka redakcyjna:
Niniejszy dyskurs nie występuje w serii Sathya Sai Speaks; został opublikowany w Archivals of Divine Discourses, February 2005.

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai