STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEPPowrót do listy dyskursów          wersja w formacie pdf         Miłość jest królewskim traktem do osiągnięcia Boga

Dyskurs Bhagawana Śri Sathya Sai Baby wygłoszony 29.10.2009 r.
w Sri Sathya Sai Panduranga Kshetra w Hadszi, Pune (Maharasztra)


Wyrozumiałość to prawdziwe piękno na tej świętej ziemi Bharatu.
Miłość do matki to najsłodsze uczucie w tym kraju.

Niezależnie od tego, czego się nauczyliście, wciąż możecie się wiele nauczyć na tej świętej ziemi Bharatu. Ten kraj jest pobożny, boski, chwalebny i zawsze nowy. Każdy, kto urodził się w tym świętym kraju, jest błogosławiony.

Jaki jest cel ludzkich narodzin? Człowiek rodzi się, aby doświadczać miłości Boga. Świat mogą transformować tylko ci, którzy są odbiorcami boskiej miłości. Dzisiaj społeczeństwo jest pełne niepokoju i cierpienia. Gdziekolwiek spojrzycie, wszędzie panuje jedynie smutek. Klęski żywiołowe, takie jak powodzie, przynoszą wielkie zniszczenia. Bóg ich nie powoduje. Przyczyną wszelkiego cierpienia jest człowiek. Bóg zawsze wskazuje człowiekowi ścieżkę prawości; nie zaleca ścieżki nieprawości, niesprawiedliwości ani nieprzyzwoitości. Wedy głoszą: Satjam wada, dharmam czara - mówcie prawdę, praktykujcie prawość.

Bóg jest jeden, ale ludzie nazywają go różnymi imionami, takimi jak Rama, Kriszna, Gowinda, Narajana. Ludzie dostrzegają różnice między tymi imionami wyłącznie z powodu iluzji. Możecie nazywać Boga imieniem Allach lub Jezus - wszystkie imiona są jednym. Na świecie istnieje tylko jedność. Ekatma sarwa bhutantaratma - jedna atma mieszka we wszystkich istotach. Ekam sat wiprah bahudha wadanti - prawda jest jedna, lecz mędrcy określają ją różnymi nazwami. Jesteście przyczyną własnej iluzji. Uważacie, że ogarnął was smutek, ale sami go wywołaliście; nie otrzymaliście go od Boga. Wszystko jest wytworem waszych myśli; Bóg nie jest za to odpowiedzialny. Nie myślcie, że Bóg ponosi odpowiedzialność za wasze cierpienia. On obdarza tylko szczęściem.

Bóg jest nitjanandam, parama sukhadam, kewalam dżnianamurtim, dwandwatitam, gagana sadriszam, tattwamasjadi lakszjam, ekam, nitjam, wimalam, aczalam, sarwadi sakszibhutam, bhawatitam i trigunarahitam - Bóg jest ucieleśnieniem wiecznej błogości, mądrości absolutnej, jest ponad przeciwieństwami, jest rozległy i wszechobecny jak niebo, jest celem, jaki wskazuje wielki aforyzm Tat twam asi (Tym jesteś ty), jest jednym bez drugiego, jest wieczny, czysty i niezmienny, jest świadkiem wszystkich funkcji intelektu, jest ponad wszystkimi stanami umysłu i ponad trzema cechami - czystością, aktywnością i biernością.

Jeśli zagłębicie się w nauki wedanty, zrozumiecie, że Bóg nie ma nic wspólnego z waszymi cierpieniami i trudnościami. Bóg zawsze pomaga. Wasze myśli odpowiadają za szczęście i smutek. Wielkim błędem jest myśleć, że ktoś inny jest przyczyną waszych trudności i cierpień.

Powinniście kochać wszystkich i wszystkim służyć. Miłość istnieje nie tylko w istotach ludzkich, lecz także w ptakach i zwierzętach. Wszyscy mogą jej doświadczać, łącznie z ptakami, zwierzętami i owadami. Niezależnie od tego, kogo widzicie, mieszka w nim Bóg w postaci atmy. Jeśli kogoś nienawidzicie, oznacza to nienawiść wobec Boga. Dlatego nikomu nie okazujcie nienawiści. Na nikogo się nie gniewajcie. Jeśli kogoś nienawidzicie, nienawidzicie siebie. Podobnie, jeśli kogoś obrażacie, obrażacie siebie.

Każda istota ludzka jest lustrem. Widzicie siebie w lustrze. Luster może być wiele, ale widzicie w nich siebie. Wszystko jest reakcją, odbiciem i oddźwiękiem. Nie myślcie, że ktoś was obraził. To wy obrażacie siebie. Jednak dzisiaj człowiek nie rozumie tej prawdy. Rozwijajcie wiarę, że Bóg w postaci atmy mieszka w każdym, kogo widzicie. Dlatego nie jest dobrze kogoś nienawidzić lub wyśmiewać.

Kochajcie wszystkich. Miłość jest królewskim traktem do osiągnięcia Boga. Tylko ścieżka miłości może zaprowadzić was do Boga. Wszyscy aspiranci duchowi, którzy osiągnęli Boga, doszli do Niego jedynie przez miłość.

Sakkubaji zawsze powtarzała "Ranga, Ranga, Ranga", lecz inni naśmiewali się z niej. Teściowa i mąż poddali ją ciężkim próbom. Ostatecznie Pan Panduranga przyszedł jej z pomocą i zdołała dotrzeć do Pandharpur. W ten sposób Sakkubaji stała się wzorem oddania i poświęcenia dla całego świata. Dlatego odwiedzało ją tylu ludzi. Nie uważała, że Panduranga jest od niej oddzielony. Rozmyślała o nim we wszystkich trzech stanach: jawy, snu i snu głębokiego.

Niemniej obecnie ludzie nie wiedzą, kim jest Bóg i gdzie On przebywa. Bóg jest wszędzie, gdziekolwiek spojrzycie. Wielu ludzi, którzy nie wierzyli w Boga, a nawet okazywali brak szacunku posągom bóstw, zostało wielbicielami Swamiego. Ludzie mogą nieświadomie popełniać błędy, lecz gdy uświadomią sobie swoje błędy, będą ich żałować. Skrucha to prawdziwa pokuta. Bóg przenika cały świat. Z powodu ignorancji ludzie mogą dużo mówić o Bogu. Gdy poznają prawdę, będą wiedzieli, że Bóg jest jeden.

Widzimy wiele jadowitych stworzeń, takich jak węże i skorpiony. Bóg obdarzył je taką zdolnością, aby mogły się bronić. Gdy skorpion żądli, nie chce wyrządzić wam krzywdy. Skorpion żądli ze strachu, że go skrzywdzicie. Nawet tygrys w lesie nie zrobi wam krzywdy, jeśli go nie sprowokujecie. Rzuci się na was wtedy, gdy dacie mu powód. W ten sposób wszystko jest reakcją, odbiciem i oddźwiękiem. Niezależnie od tego, co robicie, z pewnością poniesiecie tego konsekwencje. Jeśli zrobicie coś złego, otrzymacie wyłącznie złe skutki. Nie myślcie, że to Bóg dał wam złe skutki. Natomiast jeśli uczynicie coś dobrego, przyniesie wam to tylko dobre skutki. Myśli człowieka odpowiadają za jego szczęście i cierpienie. Dlatego miejcie jedynie dobre myśli.

Istota ludzka powinna mieć ludzkie cechy. Niestety, dzisiaj u ludzi nie widać ludzkich wartości. Ludzie zachowują się jak zwierzęta. Zatem błąd tkwi w ludziach, a nie w kimś innym. Należy zaakceptować własne błędy zamiast szukać ich u innych. Dzisiaj nieliczni czynią dobro, ale wszędzie widzimy ludzi, którzy popełniają złe czyny. Niedawno w kilku częściach kraju wystąpiły gwałtowne powodzie. Wielu ludzi przyszło z pomocą ofiarom powodzi. Jednak inni nie tylko nie pomagali, ale krytykowali tych, którzy nieśli pomoc powodzianom. Dawniej wiele osób krytykowało nawet takie wielbicielki jak Radha i Sakkubaji, które zawsze powtarzały imię Boga. W końcu Kriszna dał im lekcję. Zatem nie krytykujcie nikogo. Jeśli ludzie rozwijają dobre myśli, naśladujcie ich i cieszcie się z tego powodu.

Bóg jest oceanem błogości, lecz czasem krytykujecie go niesprawiedliwie z powodu swoich złych cech. Bez względu na to, co dobrego lub złego was spotyka, pochodzi to wyłącznie od was, a nie od Boga. Dlatego próbujcie skorygować siebie. Przede wszystkim musicie zniszczyć własne ego. Oznacza to przecięcie małego Ja (ang. 'I'), co tworzy święty symbol krzyża, któremu chrześcijanie oddają cześć. Gdy wykorzenicie ego, wtedy urzeczywistnicie aham (jaźń). Gdy poznacie siebie, będziecie wiedzieć wszystko. Dzisiaj ludzie starają się poznać wszystko, oprócz atmy. Potrafią latać po niebie i liczyć gwiazdy, ale nie są w stanie odrobić 'zadania domowego', jakie dał im Bóg - poznać siebie. Podążają złą ścieżką, ponieważ nie próbują rozpoznać swojej prawdziwej jaźni.

Boska miłość istnieje w każdej istocie. Przygotowujecie słodycze, takie jak majsor pak, gulab dżamun, burfi, palkowa czy dżilebi. We wszystkich jest ten sam cukier. Podobnie, Bóg przenika wszystkie istoty. Sarwa dżiwa namaskaram keszawam pratigaczczati - jeśli kogoś pozdrawiacie, dociera to do Boga i Sarwa dżiwa tiraskaram keszawam pratigaczczati - jeśli kogoś krytykujecie, dochodzi to do Boga. Wszystko dzieje się z woli Boga. Ten, kto rozumie tę prawdę, jest prawdziwą istotą ludzką.

Co dzisiaj musicie poznać? Musicie poznać swoje błędy i je naprawić. To wszystko. Zawsze pomagajcie, nigdy nie krzywdźcie. Prawdziwymi istotami ludzkimi staniecie się, gdy rozpoznacie tę prawdę. Co znaczy określenie istota ludzka? Istotą ludzką jest ten, kto ma moralność i charakter. Jeśli ludzie będą trzymali się ścieżki moralności, nie zaznają cierpienia. Bóg inkarnuje na ziemi, aby udzielać ludziom takich lekcji.

Trzeba rozpoznać jedność w różnorodności. Możecie opisywać chwałę dowolnego boskiego imienia, lecz Bóg jest jeden. Mieszka On w każdym jako atma, która nie ma ani imienia, ani formy. Ta sama atma jest we wszystkich istotach żywych. Widzicie tu wiele świateł. Wygląda na to, że się różnią, ale w każdym z nich jest ten sam prąd elektryczny. Jeśli odłączycie wyłącznik główny, wszędzie będzie ciemno. Różne imiona i postacie, takie jak Rama, Kriszna, Gowinda i Narajana, są jak żarówki. Istnieje w nich ta sama boskość.

Przede wszystkim zrozumcie naturę swojego umysłu. Musicie nad nim zapanować. Wtedy wszystko będzie dla was dobre. Jakie jest znaczenie mantr wedyjskich? Oznaczają one jedność atmy. Nie ma lepszej praktyki duchowej niż urzeczywistnienie jedności atmy. To cel wszystkich praktyk duchowych, takich jak powtarzanie boskiego imienia, wyrzeczenie i obrzędy ofiarne. Zatem rozwijajcie wiarę w jedność, a nie w różnorodność. Gdy rozwiniecie wiarę w jedność, doświadczycie pokoju i szczęścia.

Gdy zapytacie Boga "Kim jesteś?", On odpowie "Jestem atmą". Nie powie "Jestem Ramą, jestem Kriszną, jestem Wenkateśwarą, jestem Sai Babą". Bóg jest tylko jeden. To odwieczna prawda. On jest taki sam we wszystkich trzech czasach - w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ta sama boskość istnieje w jednostce, społeczeństwie, stworzeniu i Stwórcy. Zatem nie wierzcie w różnorodność.

Gdy jesteście w kłopocie, powtarzacie imię Wenkateśwary, Ramy lub Kriszny, lecz nie pamiętacie o nim, gdy nie macie trudności. Od urodzenia z każdym wdechem i wydechem intonujcie mantrę Soham (jestem Bogiem). W końcu musicie uświadomić sobie "Jestem Bogiem".

Rodzice dali wam imię. Jeśli zapytam "Kim jesteś?", ktoś odpowie "Jestem Ramajah", a ktoś inny oznajmi "Jestem Krisznajah". Imiona te nadali wam rodzice, a nie Bóg. Soham, Soham, Soham - jestem Bogiem, jestem Bogiem, jestem Bogiem. To imię dał wam Bóg. Imię to otrzymał każdy człowiek, niezależnie od tego, do jakiego kraju, religii czy społeczności należy. Ci, którzy rozumieją tę boską zasadę i postępują zgodnie z nią, są doprawdy błogosławieni. Możecie uczestniczyć w wielu spotkaniach i wysłuchać wielu dyskursów, ale ostatecznie musicie poznać tylko jedno - aham (jaźń).

Wielu ludzi próbuje opisać chwałę Swamiego na różne sposoby, lecz wszystko to tylko ich złudzenie; nie znają mojej rzeczywistości. Jak mam na imię? Nie jestem Sathya Sai Babą, chociaż świat zna mnie pod tym imieniem. Ludzie powinni porzucić iluzję, aby poznać moją rzeczywistość. Dzisiaj wszyscy próbują poznać prawdę, oprócz polityków. Gdyby tylko urzeczywistnili prawdę, cały naród rozwijałby się pomyślnie. Polityka jest przyczyną wszystkich konfliktów, jakie dzisiaj wszędzie widzimy. Polityka ma wpływ nie tylko na ogół społeczeństwa, lecz także na policję, wojsko i całą administrację. Ileż to ludzi ginie z powodów politycznych! Dlatego nie wierzcie w politykę i nie podążajcie za nią. Jeśli ktoś powie wam coś dobrego, powinniście to zaakceptować i zgodnie z tym postępować. Samasta lokah sukhino bhawantu - niech wszystkie istoty we wszystkich światach będą szczęśliwe! To jest moje przesłanie.

Wszystkie żywe istoty powinny być szczęśliwe. Skąd zaczerpniecie szczęście? Możecie je czerpać jedynie z atmy. Ludzie chcą pokoju. Gdzie jest pokój? Na zewnątrz znajdziecie tylko kawałki [w jęz. ang.: peace - pokój, pieces - kawałki]. Pokój istnieje tylko w miłości. Jeśli rozwiniecie miłość, osiągnięcie wszystko.

Bardzo szczęśliwy!

Tłum. Dawid Kozioł

Źródło: www.sssbpt.info/ssspeaks/volume42/sss42-16.pdf

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai