STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

 

 

 

 

 

 

 

::Służba społeczeństwu

***    edukacja    opieka zdrowotna    inne inicjatywy społeczne   


::Opieka zdrowotna

*Opieka zdrowotna Sathya Sai
*Zasady idealnej opieki zdrowotnej Sathya Sai
   1. Powszechna opieka zdrowotna
   2. Bezpłatna opieka zdrowotna
   3. Pełna miłości opieka zdrowotna
   4. Kompleksowa opieka zdrowotna
   5. Profilaktyczna opieka zdrowotna
   6. Bieżąca opieka zdrowotna

*Szpitale Sathya Sai
   Instytut Wyższych Nauk Medycznych Sri Sathya Sai, Prasanthigram
   Instytut Wyższych Nauk Medycznych Sri Sathya Sai, Whitefield
   Ruchomy szpital Sri Sathya Sai (Sri Sathya Sai Mobile Hospital)
   Szpital ogólny Sri Sathya Sai, Prasanthi Nilajam
   Szpital ogólny Sri Sathya Sai, Whitefield

*Światowa misja na rzecz zdrowia
   Pomoc medyczna dla ofiar klęsk żywiołowych
   Obozy medyczne, weterynaryjne, dentystyczne i stacjonarne kliniki medyczne
   Profilaktyczna opieka medyczna i zdrowie publiczne
   Programy rehabilitacyjne
   Zapewnianie opieki zdrowotnej w odległych wioskach
   Wizyty lekarzy i dentystów
   Uczenie i szkolenie lekarzy stażystów
   Dostarczanie sprzętu medycznego i zaopatrzenia

Opieka zdrowotna Sathya Sai

Opieka zdrowotna Sathya Sai to wyjątkowy system ochrony zdrowia, który zapewnia całkowicie bezpłatną opiekę medyczną każdemu pacjentowi bez korzystania z funduszy publicznych, proszenia czy reklamy. Prowadzony jest z powodzeniem od 1956 roku. Wartość pracy wykonanej tylko przez Międzynarodową Organizację Sathya Sai (MOSS) w ostatnich 10 latach szacuje się na kwotę ponad pół miliarda dolarów. Opieka medyczna obejmuje całą gamę usług, począwszy od podstawowej po wysoce specjalistyczną opiekę medyczną wykorzystującą najnowocześniejsze technologie i specjalistyczną wiedzę medyczną. Świadczenie tej pomocy rozciąga się na cały świat, zapewniając opiekę zdrowotną na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Z tego powodu określa się ją jako idealną opiekę zdrowotną Sathya Sai.

Zasady idealnej opieki zdrowotnej Sathya Sai

Sathya Sai Baba pracował nieprzerwanie przez ponad pół wieku, aby za pomocą przyjaznego systemu opieki zdrowotnej przynieść radosne doświadczenie współczucia i miłości ludziom na całym świecie. Globalne rozmiary, do jakich rozrosło się to przedsięwzięcie, są naprawdę błogosławieństwem dla całego świata. W 1956 roku matka Iśwaramma poprosiła Swamiego o zbudowanie szpitala dla ubogich. Chociaż istnieje wiele szpitali, Sathya Sai Baba uważał, że bezpłatna opieka zdrowotna, podobnie jak bezpłatna edukacja i woda pitna, jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, niezależnie od rasy, religii, wyznania czy statusu ekonomicznego. Z takimi szlachetnymi ideałami założono w 1956 roku pierwszy szpital Sathya Sai w Puttaparthi w Indiach.

W czasie ostatnich 60. lat przekształciło się to w ogromny globalny system świadczenia bezpłatnej opieki zdrowotnej w wielu krajach stosujących zasady, jakich uczył Sathya Sai Baba. Zasady te tworzą strukturę dla dostarczania idealnej opieki zdrowotnej.

W dziedzinie medycyny Swami nadał zupełnie nową wartość opiece medycznej i zwrócił się z apelem do wszystkich praktykujących lekarzy o zapewnienie idealnej opieki zdrowotnej. Wizja idealnej opieki zdrowotnej Sri Sathya Sai Baby opiera się na sześciu zasadach. Ich podstawą jest silne zobowiązanie do powszechnej najnowocześniejszej opieki zdrowotnej.

1. Powszechna opieka zdrowotna

Bhagawan wielokrotnie podkreślał, że najnowocześniejsza opieka zdrowotna powinna być dostępna dla wszystkich ludzi, a szczególnie dla ubogich. Dlatego Swami stworzył sieć superspecjalistycznych i ogólnych szpitali, zapewniając wszystkim najlepszą opiekę medyczną. Ponadto według jego wskazówek i z jego błogosławieństwem specjaliści opieki zdrowotnej świadczą bezpłatną opiekę medyczną w ponad 30 krajach.

"Lekarze powinni służyć ubogim w duchu poświęcenia. Nie ma wspanialszej służby. Skoro człowiek jest ucieleśnieniem Boga, jego podstawowym obowiązkiem jest pomaganie ubogim i opuszczonym. Medycyna nie powinna być zorientowana wyłącznie na zysk. Jej przeznaczeniem jest krzewienie relacji 'z serca do serca' i 'z miłości do miłości' między lekarzem a pacjentem. Prawdziwym lekarzem jest ten, kto uświadamia sobie tę prawdę i zgodnie z nią postępuje". - Sathya Sai Speaks, t. 36, rozdz. 11.

2. Bezpłatna opieka zdrowotna

Bhagawan uważał, że wysokiej jakości opiekę zdrowotną należy zapewnić bezpłatnie wszystkim pacjentom, tak aby każdy mógł skorzystać z opieki medycznej. Każdy szpital Sri Sathya Sai, międzynarodowe kliniki Sri Sathya Sai i obozy medyczne świadczą pacjentom taką bezpłatną opiekę.

"Opieka socjalna powinna być bezpłatna dla wszystkich. Jest wielu ludzi, którzy nie są w stanie pokryć kosztów leczenia medycznego. W takich przypadkach lekarze powinni nieść bezpłatną pomoc". - Sathya Sai Speaks, t. 28, rozdz. 16.

3. Pełna miłości opieka zdrowotna

Bhagawan polecił, by pracownicy medyczni świadczyli swą opiekę z miłością i współczuciem.

"Jeśli lekarz jest pełen miłości i współczucia, działa przez niego Bóg. Dlatego lekarze muszą dokładać starań, aby stać się naczyniem boskiej mocy w trakcie procesu leczenia". - Sathya Sai Speaks, t. 14, rozdz. 53.

4. Kompleksowa opieka zdrowotna

Pacjent ma dostęp do kompleksowej opieki medycznej. Idealna opieka zdrowotna obejmuje leczenie ciała, umysłu i duszy.

"Człowiek cierpi na dwa rodzaje chorób - choroby fizyczne i umysłowe. Wywołuje je brak równowagi trzech temperamentów i trzech gun. Zdrowie fizyczne jest niezbędnym warunkiem zdrowia psychicznego, a zdrowie psychiczne zapewnia zdrowie fizyczne". - Sathya Sai Speaks, t. 1, rozdz. 23.

5. Profilaktyczna opieka zdrowotna

Bhagawan Sri Sathya Sai Baba powiedział, że obowiązkiem lekarza jest nie tylko leczyć z miłością i współczuciem, lecz także uczyć pacjentów zdrowego trybu życia i tym samym zapobiegać częstym wizytom u lekarza i w szpitalach.

"Obecnie panuje takie przekonanie, że medycynę należy cenić za jej użyteczność w trakcie choroby. Jednak ten punkt widzenia musi się zmienić. Medycynę wykorzystuje się, by dopilnować, aby nie zachorować, podobnie jak celem prawdy jest żyć tak, aby nie podlegać ponownym narodzinom". - Sathya Sai Speaks, t. 14, rozdz. 53.

6. Bieżąca opieka zdrowotna

Bhagawan Sri Sathya Sai Baba podkreśla, że najnowocześniejsza opieka zdrowotna powinna być sprawowana z miłością i współczuciem na czas i szybko, aby pomóc pacjentom w cierpieniu.

"Chorzy ludzie muszą otrzymywać natychmiastową opiekę medyczną". - Sathya Sai Speaks, t. 7, rozdz. 31.Światowa misja na rzecz zdrowia

Międzynarodowa Organizacja Sathya Sai (International Sathya Sai Organisation) stworzyła ogromną sieć znakomitych, pełnych współczucia i bezpłatnych usług w zakresie opieki zdrowotnej w ponad 30 krajach na całym świecie. Tę służbę wypełnia się z pokorą, bez rozgłosu i bez zabiegania o fundusze.

Świadczenie idealnej opieki zdrowotnej Sathya Sai odbywa się za pomocą następujących działań. Każde działanie jest zgodne z przedstawionymi powyżej sześcioma zasadami:

  1. Pomoc medyczna dla ofiar klęsk żywiołowych

  2. Obozy medyczne, weterynaryjne i dentystyczne

  3. Stacjonarne kliniki medyczne i dentystyczne

  4. Profilaktyczna opieka medyczna i zdrowie publiczne

  5. Programy rehabilitacyjne

  6. Ruchome szpitale medyczne

  7. Wizyty lekarzy specjalistów i dentystów ze szpitali Sathya Sai w Indiach

  8. Uczenie i szkolenie lekarzy stażystów w szpitalach Sathya Sai w Indiach

  9. Dostarczanie zaopatrzenia i sprzętu medycznego do szpitali Sathya Sai w Indiach oraz na tereny dotknięte przez klęski żywiołowePomoc medyczna dla ofiar klęsk żywiołowych


Opieka medyczna na Filipinach prowadzona w tymczasowym szpitaliku po przejściu tajfunu Haijan

Istnieją trzy charakterystyczne aspekty służby podejmowanej przez MOSS: 1) brak kosztów stałych za prowadzone działania służebne oraz korzystanie z własnych środków przez wolontariuszy; 2) działania służebne wypełniane z miłością i współczuciem; 3) wolontariusze MOSS to często pierwsze osoby przybywające na miejsce klęski żywiołowej, a także ostatnie, które je opuszczają.

Ostatnio MOSS zaangażowała się w działania pomocy humanitarnej w Nepalu, na Filipinach, w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie, w Indonezji, we Włoszech, na Sri Lance, w Meksyku, Peru, w Stanach Zjednoczonych i na Haiti - żeby wymienić tylko kilka państw. Za swoje terminowe i przykładne działania służebne MOSS została uhonorowana nagrodami i zdobyła uznanie władz w wielu krajach, chociaż aprobata nigdy nie jest najważniejszym celem organizacji ani wolontariuszy.


Ogłoszenie Dnia Sathya Sai Baby w mieście Saint Louis, Stany ZjednoczoneObozy medyczne, weterynaryjne, dentystyczne i stacjonarne kliniki medyczne

W latach 2003-2005 pod auspicjami Organizacji Sri Sathya Sai w Indiach 5,2 mln pacjentów odwiedziło 39 500 klinik lub obozów medycznych i dentystycznych. Prowadzono je nie tylko w placówkach medycznych, lecz także w miejscach usytuowanych na zewnątrz, takich jak dworce kolejowe. Ponadto zorganizowano blisko 400 obozów weterynaryjnych, na których opieką objęto około 35 000 zwierząt. Według potrzeb wykonano zabiegi operacyjne, bez obciążania pacjenta jakimikolwiek kosztami.


Obóz medyczny na Florydzie


Profilaktyczna opieka medyczna i zdrowie publiczne


Badania i edukacja na rzecz zapobiegania chorobom


Programy rehabilitacyjne

Nawet po zakończeniu leczenia ludzie cierpią na uciążliwe następstwa chorób mogących zakłócać codzienne życie. W czasie tego trudnego etapu w swoim życiu wymagają specjalistycznej opieki, która zadba o ich samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne. Kilka programów rehabilitacyjnych zainicjowanych na świecie przez MOSS pozwala pacjentom funkcjonować samodzielnie.


Zapewnianie opieki zdrowotnej w odległych wioskach

Ruchomy szpital Sri Sathya Sai (Sri Sathya Sai Mobile Hospital) rozpoczął swoją działalność w 2005 roku. Uwaga tego szpitala koncentruje się na zapewnianiu zarówno profilaktycznej, jak i leczniczej opieki zdrowotnej. Każdego miesiąca ruchomy szpital przyjmuje około 7 500 pacjentów.


Ruchome szpitale odwiedzające wioski w Indonezji


Wizyty lekarzy i dentystów


Jeden z wielu lekarzy, którzy regularnie składają wizyty w szpitalach w Indiach


Uczenie i szkolenie lekarzy stażystów


Lekarze rezydenci zdobywający wiedzę za pośrednictwem wideokonferencji i telekonferencji

Prosimy obejrzeć przemówienie inauguracyjne dr Narendranatha Reddy'ego na Międzynarodowej Konferencji Medycznej na temat idealnej opieki zdrowotnej Sathya Sai, zorganizowanej w Anaheim w Kalifornii w 2009 roku. Możecie również zobaczyć pamiątkową broszurę z Konferencji Medycznej, która odbyła się w 2005 roku.

Dostarczanie sprzętu medycznego i zaopatrzenia

MOSS założyła Międzynarodowe Centrum Usług Medycznych Sathya Sai, które dostarczało zaopatrzenie i sprzęt medyczny do szpitali Sathya Sai wartości milionów dolarów. Ponadto placówka wysyłała także wyposażenie medyczne, aby wesprzeć pomoc humanitarną na Haiti, na Filipinach i w Nepalu.

Szczegóły dotyczące tych działań przedstawiono pokrótce w najnowszym rocznym raporcie MOSS (w języku angielskim).

Dzisiaj opieka zdrowotna Sathya Sai działa na całym świecie bez rozgłosu ani zbiórek pieniędzy. Teraz jest dobry czas na odrodzenie medycyny humanitarnej. Przesłanie Sathya Sai Baby, nawołujące do zapewniania wszystkim doskonałych i bezpłatnych usług w zakresie opieki zdrowotnej, wykonywanych z bezinteresowną miłością, współczuciem i empatią, stosuje tysiące specjalistów na całym świecie. Ten model idealnej opieki zdrowotnej Sathya Sai jest podstawą idealnej opieki medycznej na całym świecie. Specjaliści i wolontariusze MOSS pracują niestrudzenie zainspirowani wizją, słowami i dziełami Sathya Sai Baby. Rozumieją, że "Służba człowiekowi jest służbą Bogu".Luty 2016 r.
Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai