::O umyśle
* * *
Tylko umysł jest odpowiedzialny za wszystkie smutki i trudności, jak również za szczęście ludzkich istot.
(Dyskurs z 28.07.2007 r.)
* * *
Wiecie jaka jest natura umysłu? Bezkrytycznie biega on za przedmiotami doczesnego świata. Jest jak mucha - raz siada na pachnącym kwiecie, a za chwilę na wywożonych śmieciach.
(Dyskurs z 14.08.2006 r.)
* * *
Mądrość umysłu czyni człowieka świętym, ignorancja staje się sprawcą śmierci. Dlatego też mówi się, że umysł jest przyczyną ludzkiej niewoli lub wolności. Wszystkie przemiany w edukacji i innych sferach muszą zacząć się od transformacji umysłu.
(Dyskurs z 13.02.1997 r.)
* * *
Człowiek sądzi, że szczęście i spokój można osiągnąć drogą duchowych praktyk - w rzeczywistości tak nie jest. To umysł sprawia, że odczuwasz radość lub żal. Zatem musisz nad nim zapanować - dopiero wtedy osiągniesz równowagę umysłu, czyli taki stan, w którym jednakowo traktujesz wszelkie przeciwieństwa.
"Sai Ram" 25/1999, s. 5
* * *
Upaniszady porównują ludzkie ciało do rydwanu, umysł - do cugli, a zmysły - do koni, intelekt pełni rolę woźnicy, zaś atman - Bóg zasiada w środku. W takim powozie zmysłami bezpośrednio kieruje umysł, tak jak cugle - końmi. Zatem umysł jest przyczyną działania lub niedziałania zmysłów. Umysł to zbiorowisko myśli. Niekiedy ulega on wzburzeniu i gniewowi. W rzeczywistości wszystkie te odczucia to tylko kłębek waszych wyobrażeń. Jak splątane nici tworzą tkaninę, tak splątane myśli tworzą umysł. Czysty umysł to taki, na który składają się boskie i czyste myśli. Nauczcie się oczyszczać umysł ze złych myśli, by pozostały w nim tylko te dobre. Ćwiczcie intelekt, aby odróżniał myśli złe od dobrych. Często umysł utożsamiacie z jaźnią, ale to jest raczej "fałszywa jaźń". W istocie to tylko iluzja. Powiadacie: "Jestem zakłopotany, mój umysł przysparza mi zmartwień". Ale czy ktoś kiedyś widział umysł? Człowiek nie wie, jak wygląda umysł, a cierpi z jego powodu!
Lęki i wszelkie problemy stwarzacie sobie sami. (...) Zamiast panować nad umysłem i prowadzić go, pozwalacie, by umysł panował nad wami i wpędzał was w kłopoty. Musicie szukać prawdy ponad umysłem, ponad ciałem, ponad intelektem, żeby dojść do sedna, do samej istoty - do atmana, który jest fundamentem, osnową i źródłem wszystkiego.
"Sai Ram" 29/2000, s. 31
* * *
Bezinteresowna praca może oczyścić umysł, jednak obecnie ludzie marnują dużo czasu, pieniędzy i energii na działania, które nie oczyszczają umysłu. Dlatego właśnie nie mogą doświadczyć spokoju umysłu. Spokój, który zdobywa człowiek za sprawą doczesnych działań, pojawia się i znika jak płynące chmury. Człowiek powinien dążyć do prawdziwego i wiecznego pokoju, który pochodzi z serca.
"Sai Ram" 30/2000, s. 20
* * *
W dzisiejszych czasach może się zdarzyć, że złe cechy, takie jak pożądanie, gniew, nienawiść zrodzą się w tobie, lecz nie wpuszczaj ich do swojego umysłu. Jeśli raz im odmówisz wstępu, odejdą.
"Sai Ram" 31/2000, s. 11
|