STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

 

 

 

 

 

 

 





::Prasanthi Nilayam



INTERESUJĄCE MIEJSCA W ASZRAMIE

MANDIR W PRAŚANTHI NILAYAM


Tę materialną świątynię z kamienia i murarskiej zaprawy można oświetlić kilkoma żarówkami, ale prawdę mówiąc - każdy jest żywą świątynią, w której Pan przebywa w zaciszu serca. Świątynia ta powinna świecić bardzo jasno. Oświetlenie tej kamiennej budowli jest symbolem jasności serca, pokonania ciemności ego i niewiedzy, aby Pan mógł zabłysnąć w całej swej Chwale.
SATHYA SAI BABA


Mandir w Praśanthi: Świątynia ta położona w centrum Praśanthi Nilayam zbudowana została w 1949 r. Codziennie o świcie odbywają się w niej Omkar i Suprabhatam, a następnie śpiewanie bhadżanów oraz inne spotkania o charakterze duchowym.

Świątynia Ganeszy: Świątynia ta zbudowana została prawie równocześnie z główną świątynią i znajduje się na wprost wejścia do Praśanthi Nilayam. Ganesza jest przywódcą armii Śiwy. Oddajemy mu pokłon jako bogu Wigneśwarze, który usuwa wszelkie przeciwności i przeszkody.

Świątynia Subramanjama: Świątynia ta usytuowana na południe od świątyni Ganeszy, zbudowana została w 1997 r. Subramanjam jest młodszym bratem Ganeszy.

Świątynia Gajatri: Świątynia ta usytuowana jest naprzeciw bloku, który jest siedzibą organizacji "Seva Dal". Została zbudowana przez Bhagawana Babę 9 października 1998 r. Bogini Gajatri o pięciu twarzach jest Matką Wed.

Sai Kulwant Hall: Przylega do Mandiru i może pomieścić około 20 000 osób. To właśnie tu ma miejsce codzienny darszan, a także wiele innych uroczystości. Tu także wygłaszane są dyskursy Swamiego.

Sarwa Dharma Stupa: Kolumna ta będąca symbolem jedności wszystkich religii, mająca 15 m wysokości znajduje się po południowej stronie hali widowiskowej Purnaczandra. Została wzniesiona w listopadzie 1975 r. z okazji obchodów złotego jubileuszu zstąpienia awatara i obrad Światowej Konferencji Organizacji Śri Sathya Sai Seva w Praśanthi Nilayam.

Hala Widowiskowa Purnaczandra: Zbudowana w 1973 r. posiada bezkolumnową konstrukcję o powierzchni około 60x40 m, na której z łatwością może pomieścić się około 15 000 widzów. Posiada imponujący wystrój wnętrza z inspirującymi malowidłami boskich postaci awatarów, świętych i proroków ze wszystkich religii wszystkich czasów. Niekiedy wygłaszane są w niej boskie dyskursy, a zwykle odbywają się tu widowiska kulturalne, konferencje oraz ceremonia jadźnia podczas Święta Daśara.

INTERESUJĄCE MIEJSCA POZA ASZRAMEM

Drzewo medytacyjne: Posadzone przez Bhagawana w 1950 r. drzewo banjanowe zaopatrzone zostało w metalową płytkę z inskrypcją wykonaną przez boską sankalpę (wolę) i umieszczoną pod korzeniami. Znajduje się po lewej stronie drogi wznoszącej się w górę i prowadzącej do Muzeum Religii. Tym, którzy pod nim medytują, dostarcza inspirujących przeżyć duchowych. Medytowanie pod nim jest dozwolone tylko w dzień.

Muzeum Religii: Góruje swymi kopułami na południu aszramu. Prezentowana w nim ekspozycja skoncentrowana została wokół ewolucji duchowych doświadczeń człowieka i przekazuje nieśmiertelne wartości, które głosili święci i mędrcy wszystkich religii świata. Deklaracja Bhagawana Baby (ogłoszenie misji) jako awatara oraz legendy o Jego życiu zostały zaprezentowane na planszach. Muzeum zajmuje powierzchnię ponad 670 metrów kwadratowych na trzech poziomach. Zostało tak zaprojektowane, aby wzbudzać duchowe przeżycia w człowieku, bez względu na wyznawaną religię czy kraj. Architektura budynku, podobnie jak budynku administracyjnego Uniwersytetu, jest w stylu śikara. Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 12.00.

Czytelnia: Na drugim piętrze Muzeum znajduje się czytelnia, z księgozbiorem o duchowym rozwoju i aparaturą do odtwarzania przemówień Bhagawana. Jest otwarta w tym samym czasie, co Muzeum.

Samadhi: Mauzoleum rodziców Bhagawana Śri Pedda Venkappy i Iśwarammy Radżu znajduje się przy ulicy Samadhi około 500 metrów od bramy Ganeszy. Każdego roku w dniu Iśwarammy, tj. 6 maja, odbywa się tu specjalna sesja bhadżanowa , a po jej zakończeniu wielu biednych ludzi dostaje darmowy posiłek.

Śri Sathya Sai Widja Giri: Kiedy zbliżasz się do Praśanthi Nilayam, spostrzegasz po obu stronach ulicy Widja Giri budynki. Są to:
         Uniwersytet Śri Sathya Sai (Ośrodek Praśanthi Nilayam)
         Szkoła Średnia Śri Sathya Sai
         Szkoła Podstawowa Śri Sathya Sai
         Szkoła Wyższa im. Iśwarammy
         Stary i Nowy Dom Studenta
         Teatr Przestrzeni (Planetarium) Śri Sathya Sai
Stadion Śri Sathya Sai: Rozpostarty u stóp wzgórza, tuż za budynkiem Szkoły Średniej, z imponującymi posągami Hanumana, Kriszny, Śiwy, Buddy, Zoroastra i Jezusa Chrystusa, wywiera imponujące wrażenie. Każdego roku Bhagawan Baba w dniu swoich urodzin, przypadających 23 listopada, z Śanthi Wedika - podium z zadaszeniem, znajdującego się na krańcu południowej strony stadionu, przemawia do ogromnego tłumu, zgromadzonego z tej okazji. Innym ważnym wydarzeniem świętowanym na tym stadionie jest spotkanie młodzieży szkół i koledżów z okazji Dnia Sportu i Kultury, obchodzonego 11 stycznia każdego roku. Stadion jest otwarty dla publiczności tylko podczas obchodzonych uroczystości. 30 grudnia 1997 roku na zielonym stadionie rozegrany został Międzynarodowy Mecz Krykieta. W tym niezwykle widowiskowym meczu brali udział zawodnicy z Indii oraz z innych krajów, w których uprawia się ten rodzaj sportu.

Uniwersytet Śri Sathya Sai: Budynek będący siedzibą administracji Uniwersytetu, wyróżniający się swą wspaniałą architekturą, wznosi się nieopodal Muzeum Religii. Stoi jak wartownik z marmuru na straży świeckich i duchowych wartości, składających się na system edukacyjny ustanowiony przez Bhagawana Śri Sathya Sai Babę. Zaszczytna ta instytucja ustanowiona została w 1981 roku, a jej zaczątkiem stały się wykłady z zakresu nauk humanistycznych i ścisłych oraz z przedmiotów zawodowych na poziomie przed i podyplomowym, przy ulicy Widja Giri.

Regulamin przyjmowania studentów, prośby o przyjęcie, zgłoszenia oraz prospekt informacyjny są ogłaszane w "Sanathana Sarathi" w grudniu i styczniu każdego roku. Wielbiciele przybywający do Praśanthi Nilayam mogą kontaktować się z dyrekcją. Koledż dla Chłopców w Whitefield i Koledż dla Dziewcząt w Anantapur stanowią integralną część Uniwersytetu. Zgodnie z założeniami ustanowionymi przez Bhagawana Babę, edukacja we wszystkich tych instytucjach jest bezpłatna.
W trzech ośrodkach naukowych oferuje się następujące kursy:

Ośrodek w Anantapur (dla dziewcząt):

Kursy przeddyplomowe: (trwające trzy lata)
        a) (Historia, Ekonomia, Filozofia, Nauki Polityczne, Język angielski i telugu do wyboru. Jeden z przedmiotów do wyboru jako specjalizacja podczas trzeciego roku).
        b) Nauki ojczyste
        c) Handel
        d) Matematyka
        e) Fizyka
        f) Chemia
        g) Botanika
        h) Zoologia

Kursy podyplomowe: (trwające dwa lata)
        a) Literatura i język angielski
        b) Literatura i język telugu
        c) Nauki ojczyste

Kursy zawodowe: (trwające jeden rok)
        a) Kształcenie (Pedagogika)

Ośrodek Naukowy w Brindawanie (dla chłopców):

Kursy przeddyplomowe: (trwające trzy lata)
        a) Handel
        b) Matematyka
        c) Fizyka
        d) Chemia
        e) Nauki Biologiczne

Ośrodek Naukowy w Praśanthi Nilayam (dla chłopców):

Kursy przeddyplomowe: (trwające trzy lata)
        a) (Ekonomia, Nauki Polityczne, Język angielski do wyboru. Jeden z przedmiotów do wyboru jako specjalizacja podczas trzeciego roku)
        b) Matematyka
        c) Fizyka
        d) Chemia
        e) Nauki Biologiczne
        f) Ekonomia

Kursy podyplomowe: (trwające dwa lata)
        a) Matematyka
        b) Fizyka
        c) Chemia
        d) Nauki Biologiczne

Uwaga: Kursy podyplomowe zostały zaplanowane jako część obszernego 5-letniego programu, stanowiącego kontynuację Kursów przeddyplomowych. Kandydaci przyjęci i uczęszczający na kursy przeddyplomowe, mają szansę zostać przyjęci na kursy podyplomowe.

Kursy zawodowe:
        a) Administracja biznesu (dwuletnie)
        b) Zarządzanie finansami (dwuletnie)
        c) Nauki komputerowe (dwuletnie)

Studium Doktoranckie: Studenci pragnący kontynuować studia mogą zapisać się na Studium Doktoranckie i wybrać dowolny temat. W Ośrodku Naukowym w Praśanthi Nilayam proponuje się doktorat z nauk ścisłych, humanistycznych i z zarządzania i biznesu, natomiast w Ośrodku w Anantapur proponuje się język angielski i telugu.
Szkoła Średnia Śri Sathya Sai usytuowana pomiędzy Szkołą Podstawową a Akademikiem dla młodszych chłopców przyjęła program nauczania CBSE.
Szkoła Wyższa im. Iśwarammy, usytuowana między nowym a starym Domem Studenta funkcjonuje według wytycznych państwowych (nauczanie w języku telugu) i podlega Ministerstwu Oświaty.
Szkoła Podstawowa Śri Sathya Sai (nauczanie w języku angielskim) znajduje się w sąsiedztwie Szpitala Ogólnego Śri Sathya Sai.
Nauczanie we wszystkich tych placówkach jest bezpłatne.

Port Lotniczy Śri Sathya Sai: Port Lotniczy znajduje się nieopodal Szpitala Specjalistycznego. Został otwarty w 1990 r. i obecnie przyjmuje samoloty typu Boeing. Ponieważ rozkład odlotów i przylotów podlega zmianom, zatem, aby uzyskać aktualną informację, prosimy o kontakt telefoniczny z lotniskiem nr 87346 lub z biurem lotniczym w aszramie mieszczącym się w budynku North 2, A1. nr tel. 87444. W miesiącach letnich (od kwietnia do czerwca) lotnisko jest nieczynne.

Planetarium: Ten Teatr Przestrzeni, który może pomieścić 200 osób, służyć może również jako sala wykładowa. Jego walory edukacyjne dla studentów i innych zainteresowanych osób są wprost nieocenione. W każdy czwartek odbywają się tutaj od godziny 10.00 do 11.30 dwie 45-minutowe projekcje. Bezpłatne bilety wstępu można otrzymać w każdą środę od godziny 10.00 do 10.20 w kasie, gdzie kupuje się talony do stołówki hinduskiej.

Gokulam: Aszramowa mleczarnia i obory dla krów znajdują się około pół kilometra od aszramu przy ulicy Widja Giri. Przy wejściu wita gości piękna statuetka Śri Kriszny, którą Bhagawan Baba sam pomalował. Uprzejmie prosimy nie chodzić koło obór, aby nie zakłócać spokoju zwierzętom.

Sai Gita: Słonica Sai Gita jest ulubienicą Bhagawana. Uprzejmie prosimy o zaniechanie wszelkich prób zmierzających do dostania się do jej stajni i karmienia jej. Można ją obserwować, kiedy bywa wyprowadzana na spacer lub do kąpieli, albo kiedy bogato przystrojona prowadzi barwne pochody podczas różnych uroczystości w aszramie.

Świątynia Śiwy: W miejscu urodzenia Bhagawana Baby wznosi się obecnie maleńka ozdobna świątyńka Śiwy otwarta przez Bhagawana Babę w 1979 r. Od świtu do zmierzchu trwa tu stała adoracja (pudża), szczególne nabożeństwo ofiarne. Można w tym miejscu rozważać legendy o narodzinach Bhagawana i jego chłopięcych cudach.

Stare świątynie we wsi: Jeśli wybierzesz się na wieś, możesz obejrzeć świątynie Gopalswami (Kriszny jako pasterza), świątynię Hanumana oraz małą świątynię Satjabhamy (małżonki Kriszny). Stary Mandir służy obecnie głównie jako miejsce zaślubin nowożeńców.

Meczet: Dla wygody miejscowej ludności muzułmańskiej został zbudowany z inicjatywy Bhagawana i otwarty przez niego w 1978 r. meczet, w którym regularnie odbywają się modlitwy.

Instytut Nauk Medycznych Śri Sathya Sai i Szpital Specjalistyczny: Piękny budynek szpitala przedstawia zapierający dech w piersi widok. Został wspaniale zaprojektowany, łączy doskonale elementy nowoczesnej i starej architektury. Wnętrze kopuły nad wejściem głównym do szpitala ozdabia wspaniały żyrandol. Szpital został otwarty z okazji 66 urodzin Bhagawana w 1991 roku. Aktualnie posiada pięć oddziałów. Są to kardiologia, kardiochirurgia, urologia, nefrologia i okulistyka. Ten unikatowy szpital, który ze względu na swą architekturę można nazwać raczej "świątynią leczenia" został zaprojektowany z inspiracji Bhagawana Baby. Szpital zaspokaja potrzeby ludzi z wszystkich warstw społecznych i ze wszystkich stron świata. Leczenie jest bezpłatne. Budowa tego obiektu o powierzchni 15000 metrów kwadratowych, z wyposażeniem na 300 łóżek, została ukończona w niespełna rok, co można uznać za cud. Szpital został zaopatrzony w niezbędne wyposażenie i wszelkiego rodzaju wyszukane urządzenia. Tym szpitalem zarządza zespół kompetentnych lekarzy i urzędników administracyjnych kierujących się trzeźwym pragmatyzmem i natchnioną filantropią.
Zwiedzający mogą przychodzić od 10.30 do 12.00 w dni powszednie. Filmowanie jest niedozwolone z wyjątkiem kopuły nad Holem Modlitw. W sprawie wizyt, oddania krwi itp. prosimy kontaktować się z biurem Public Realtions Office szpitala (tel. 87388 lub 87511 wew. 501).



Powrót do spisu treści          Strona poprzednia          Strona następna         










Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai