STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

:: Wieści z Prasanthi Nilajam

powrót do Wieści z Prasanthi Nilajam
Wysłannik Boga z mridangą


Rozmowa z panem Guruji Karaikudi Mani


część 3

Część 1     Część 2

BP: Ostatnio wydał pan tę oto nową płytę pt. Fusion for Freedom - Amrutham. Jaka jest historia tego albumu?

Guru Karaikudi Mani gra w Prasanthi Nilajam (cz. 2)GKM: Fusion samo w sobie znaczy wolność. Lecz w tej wolności musi być dyscyplina. To jest najważniejsza sprawa. Ten album przenika dyscyplina. Dlatego tak go nazwaliśmy.

BP: Po opracowaniu koncepcji śrutilaja zaczął pan zakładać szkoły Śrutilaja Sewa.

GKM: Tak, teraz powstała Śrutilaja Kendra z ośrodkami na całym świecie.

BP: I teraz naprawdę chce pan to dalej rozwijać w coraz liczniejszych krajach? Jak dotychczas przedstawiają się pańskie doświadczenia? Czy spotyka się pan z odzewem, jakiego oczekiwał?

GKM: Cóż, powoli ludzie Zachodu zaczynają dostrzegać mridangę. Jednak musimy przyznać, że mridanga nie jest tam tak popularna, jak sitar i tabla. Ludzie muszą mieć znacznie większą styczność z mridangą. Muszą słuchać i uczyć się doceniać niuanse. W tej chwili nie mają na ten temat dużej wiedzy.

Kiedyś po koncercie w Australii, przyszedł do mnie ktoś z Chile i powiedział, że nigdy nie widział tego instrumentu. Był zdumiony. Sam był instrumentalistą i kompozytorem. Dlatego staram się zabierać ten instrument w każdy zakątek świata.

BP: Musi pan podnosić świadomość. Wtedy ludzie zaczną lubić i wtedy będzie więcej studentów.

GKM: Tu nie chodzi nawet o studentów. Ludzie powinni wiedzieć, że jest taki instrument, czyż nie? Dla przykładu, jeśli idziemy do małego sklepu, widzimy ograniczony asortyment produktów. Lecz jeśli udajemy się do supermarketu, widzimy znacznie więcej nowych towarów. Po prostu chcę, aby ludzie dowiedzieli się o tym instrumencie.BP: Wszyscy pańscy studenci darzą pana wielkim szacunkiem i miłością. W 2003 roku uczestniczyli w Fifty Fest1, gdzie pana obdarowali i uhonorowali. To musiała być dla pana przepiękna chwila.

GKM: Tak. Prawdę mówiąc, prowadzę ukazujący się co 2 miesiące magazyn Layamani Layam. Na moje 50-lecie chciałem przygotować album-galerię z moimi zdjęciami i opublikować to wydanie magazynu. Wtedy dowiedziało się o tym kilku moich studentów ostatniego roku. Chcieli coś zrobić i w rezultacie złożyli zamówienie na samochód.

Na tydzień przed końcem 50 lat dowiedziałem się o tym i wyraziłem sprzeciw. Lecz studenci powiedzieli tak: "Jest pan tak przywiązany do swojego gurudżi, że nawet kiedy odszedł, nadal odwiedza pan miejsce, w którym żył. Jesteśmy zdumieni pańskim guru-bhakti (oddaniem dla guru). Ponadto samochodem zostaje honorowany zawodnik krykieta, który wykonuje 100 runów (wybić piłki). Pan zrobił dla nas tak wiele, wychował pan tylu muzyków. Jest to nasz skromny wyraz uznania dla pana".

BP: Sądzę, że dla każdego nauczyciela otrzymanie takiej miłości od studentów jest zawsze najcenniejszym dorobkiem.

GKM: Zdecydowanie!

BP: Chciałbym przejść do dzisiejszego występu. Ma pan zespół 'Shanmukha Band'. W jaki sposób powstał ten zespół?

GKM: Shanmukha to inne imię Pana Murugi. We wszystkim, co robię, zawsze preferuję stosowanie imion bogów lub czegoś, co ma związek z muzyką.

Album zatytułowany Shakti został już wydany. Dlatego nie chciałem używać nazwy Shiva lub jakiejś podobnej, aby ludzie nie myśleli, że wiąże się to z tym albumem. Jestem bardzo oddany Panu Murudze.Shanmukha oznacza sześć głów Pana Murugi, wskazując, że posiadał on sześć różnych aspektów. Tak samo i ja wpadłem na pomysł sześciu różnych instrumentów na scenie, na których gra sześć osób, przekazując sześć różnych przesłań. Chciałem wydobyć sześć rozmaitych dźwięków i tak powstał zespół. Założyliśmy go jakieś 3 lata temu.

BP: To takie wspaniałe słuchać pańskiego zespołu w Puttaparthi. Wszystkim tutaj ofiarował pan tyle błogości i radości. Mamy nadzieję, że również i pan coś stąd zabierze.

GKM: Jestem tutaj tylko dzięki łasce Swamiego! Gdy tylko siadam na koncercie, modlę się do Wszechmogącego. Dzisiaj również modliłem się do Bhagawana słowami: "Nawet jeśli będę grał źle, powinno to brzmieć dobrze dla wszystkich uszu, łącznie z twoimi". Taka była moja modlitwa i koncert wszystkim się podobał. To wszystko. Nie przypisujemy sobie zasług.

BP: Niezależnie od tego, kiedy siada pan na scenie, aby zagrać, jaka jest najważniejsza myśl, która pojawia się w pańskim umyśle?

GKM: Muzyka i tylko muzyka! Nie myślę o programie, jak to będzie przebiegało, kim są ludzie wokół, czy przyszły jakieś znane osobistości, itd. Prawdę mówiąc, ludzie nawet przychodzili do mnie i mi o tym mówili. Kiedyś na mój występ w Czennaj przyszedł minister. Nie zwróciłem na niego uwagi. Po koncercie sam mnie zawołał; był przewodniczącym Kongresu. Lecz zwyczajnie go przeprosiłem, mówiąc, że nigdy nikogo nie dostrzegam i że nie powinien mnie źle zrozumieć. Kiedy wychodzę na scenę, w pełni koncentruję swój umysł na dźwięku, na tym, co chcę zagrać, itd.

[Podpis pod zdjęciem: "Nawet gdybym otrzymał najwyższe odznaczenie w Indiach, byłoby to niczym w porównaniu z dzisiejszym koncertem" - powiedział Guruji po koncercie w Prasanthi]

BP: Ta koncentracja zmienia się w medytację!

GKM: Z całą pewnością!

BP: Bardzo panu dziękuję. Mamy tylko nadzieję, że przyjedzie pan ponownie do Prasanthi Nilajam.

GKM: Oczywiście! Problem był tylko z wyjazdem! Teraz gdy już wyruszyłem, będę przyjeżdżał regularnie. Dzisiejszy występ to niezapomniane wydarzenie w moim życiu; właściwie jest to osiągnięcie. Nie chcę żadnej nagrody. Nawet gdybym otrzymał najwyższe odznaczenie w Indiach, byłoby to niczym w porównaniu z dzisiejszym koncertem. Granie przed Bhagawanem na pewno jest dla mnie nagrodą. To nie są tylko słowa. Naprawdę tak czuję. Niczego więcej nie potrzebuję. Musimy mocno trzymać się tego, co jest naprawdę ważne.

Jak już wcześniej panu mówiłem, mam ponad 1000 studentów. Wszyscy są wielbicielami Baby. Dlatego gdy w ich miastach odbywały się sesje bhadżanowe, zapraszali mnie, abym w nich uczestniczył, a później do nich przemawiał. Przekazywałem studentom takie przesłanie: Po prostu poddajcie się mu całkowicie, mówiąc: "Musisz zrobić dla mnie wszystko. Nie mam nikogo. Jestem sierotą. Musisz zatroszczyć się o moje życie". Jeśli tak postąpimy, jego odpowiedzialność wzrośnie. Wówczas nie będzie miał innego wyjścia, jak o nas zadbać. Nie może się wycofać. - W ten sposób prosiłem wszystkich, aby się go trzymali.

Tak samo, jeśli wierzysz w Boga, chodzisz do świątyni, odwiedzasz świętych lub święte miejsca, proszę, nie zwracaj się z prośbą o to czy tamto. Po prostu idź z radością i otrzymaj darszan. Módl się do Boga, aby pomógł ci nie tylko prowadzić życie dobrego człowieka, lecz także wypełniać pożyteczną służbę dla innych. On zatroszczy się o ciebie. Jeśli tylko nastawimy umysł w taki sposób, osiągniemy wysoki poziom. Jest to przesłanie, jakie często przekazuję ludziom, którzy posiadają duchowe skłonności umysłu.

Nie powinniśmy iść do świątyni i modlić się: "Jeśli to dla mnie zrobisz, rozbiję 108 kokosów". Właśnie tak zaczyna się przekupywanie! Nie możemy tak postępować. Jeśli w naszym życiu ma nastąpić konkretne zdarzenie zgodnie z przeznaczeniem, na pewno do niego dojdzie.

Dzisiaj, kiedy siedziałem przed samadhi Swamiego i ustawiałem swoją mridangę, nie byłem sobą. Czułem tak niesamowite wibracje. To jego łaska. Modlę się do niego, abym zawsze czuł jego obecność i łaskę. W tej chwili modlę się, aby błogosławieństwa Sai rozpowszechniały się na całym świecie. Namaskaram!

BP: Dziękuję panu bardzo za przybycie! Namaskaram. Sai Ram.

Zespół Radia Sai

Tłum. Dawid Kozioł
lipiec 2014
(is)

Część 1     Część 2

**Pobierz tekst cz. 3 do druku

Źródło: "Heart to Heart", vol. 12, issue 7, July 2014
radiosai.org


1 Fifty Fest - święto dla uczczenia 50-lecia; tu: złoty jubileusz 50 lat służby Guru Karaikudi Mani jako muzyka, obchodzony 12 czerwca 2003 r. w audytorium Narada Gana Sabha w Kasi. Źródło: asiantribune.com
Copyright © 2001-2021 Stowarzyszenie Sathya Sai