STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

 

 

 

 

 

 

 

::Cytaty

***    o Bogu    o bólu    o ciele    o czasie    o edukacji    o jedności    o jedzeniu    o kobiecie    o matce    o miłości    o myślach    o nauczycielach i uczniach   
o niekrzywdzeniu    o pieniądzach    o pracy i służbie    o pragnieniach i ego   
o praktyce duchowej    o prawdzie    o religii    o rozwoju duchowym    o śmierci   
o społeczeństwie    o szacunku    o szczęściu i radości    o umyśle   
o wartościach ludzkich    o wiedzy duchowej    o zdrowiu i chorobie    o życiu   


::O rozwoju duchowym

* * *

Umocnijcie w sobie przekonanie, że trudności i cierpienia służą waszemu dobru. Jeżeli będziecie o tym przekonani, nawet największe trudności rozpłyną się jak lekka mgiełka. Dlatego nie bójcie się problemów. Wszelkie trudności przychodzą i odchodzą.

(Dyskurs z 23.08.2004 r.)

* * *

Z duchowego punktu widzenia wszystkie wasze działania służą temu, byście uzyskali spokój i szczęście, a nie kłopoty.

(Dyskurs z 23.08.2004 r.)

* * *

Jeśli do dołu smutku wsypiecie wykopaną zeń ziemię, to znaczy doznane szczęście, osiągniecie stan równowagi.

(Dyskurs z 23.08.2004 r.)

*** Życie duchowe chroni człowieka na wszystkie sposoby bardziej niż edukacja. Bez duchowego wglądu cała wasza edukacja i stopnie naukowe zostaną zmarnowane. Ich wartość jest równa zeru. Wypełniajcie więc swoje życie oddaniem Bogu i rozwińcie pogląd "Nie jestem tym ciałem. To jest nałożona przeze mnie szata. Wewnątrz jest Bóg, który prowadzi moje życie".

(Dyskurs z 26.12.2007 r.)

* * *

Człowiek mógłby sięgnąć boskości, gdyby miał niezachwianą wiarę. Przede wszystkim musicie mieć wiarę we własną jaźń i umacniać w sobie zaufanie do niej. To zaowocuje zadowoleniem z siebie, które z kolei stworzy grunt dla zdolności poświęcenia. Jedynie przez poświęcenie osiąga się spełnienie. Spełnienie polega na zrozumieniu, że jesteś wszystkim. Wiara i zaufanie do własnej jaźni to fundament, zadowolenie z siebie to ściany, poświęcenie to dach, a spełnienie to cel - budynek życia. Nie można żyć w budynku bez dachu. Dachu nie położycie, dopóki nie postawicie ścian, a ściany wymagają fundamentu. Tak więc warunkami spełnienia ludzkiego życia są: wiara we własną jaźń, zadowolenie z siebie i poświęcenie. Obecnie brakuje wam wiary. Kto traci wiarę we własną jaźń, traci wszystko. Wiara w jaźń jest niezbędna do tego, byście dostrzegli ukrytą w was światłość Boga.

"Sai Ram" 34/2001, s. 38

* * *

Duchowość to miłość, a nie biznes.

"Sai Ram" 34/2001, s. 45

* * *

Duchowość nie polega na śpiewaniu bhadżanów, odprawianiu modłów, chodzeniu do kościoła, czy uczestniczeniu w pielgrzymkach. Duchowość to rozpoznawanie jedności we wszystkim i we wszystkich.

"Sai Ram" 35/2002, s. 22

* * *

Rozpoznanie jedności w różnorodności to właśnie duchowość. Podstawową prawdą, którą musicie odkryć, jest obecność jednej i tej samej atmy we wszystkich żyjących istotach. Wątpliwości pojawiają się wówczas, gdy w owej jedności widzicie wielość. Całe stworzenie zrodziło się z miłości. Dlatego nie ma różnicy między religią, duchowością i prawdziwą edukacją.

"Sai Ram" - 35/2002, s. 22

* * *

Religia to realizowanie swej prawdziwej jaźni. Duchowość to odkrywanie, kim naprawdę jesteście.

"Sai Ram" 35/2002, s. 22

* * *

Pomimo wykształcenia i inteligencji człowiek nie posiadający duchowej wiedzy nigdy nie pozna swojego prawdziwego Ja, a człowiek małoduszny nie zaniecha niegodziwości.

"Sai Ram" 36/2002, s. 11

* * *

Czym jest duchowość (adhiatmikam)? Prawdziwa duchowość to oczyszczanie się z cech zwierzęcych i wznoszenie się do poziomu boskiego.

"Sai Ram" 36/2002, s. 11

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai