STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

 

 

 

 

 

 

 

::Cytaty

***   ***    o Bogu    o bólu    o ciele    o czasie    o edukacji    o jedności    o jedzeniu    o kobiecie    o matce    o miłości    o myślach    o nauczycielach i uczniach   
o niekrzywdzeniu    o pieniądzach    o pracy i służbie    o pragnieniach i ego   
o praktyce duchowej    o prawdzie    o religii    o rozwoju duchowym    o śmierci   
o społeczeństwie    o szacunku    o szczęściu i radości    o umyśle   
o wartościach ludzkich    o wiedzy duchowej    o zdrowiu i chorobie    o życiu   


::O umyśle

* * *

Tylko umysł jest odpowiedzialny za wszystkie smutki i trudności, jak również za szczęście ludzkich istot.

(Dyskurs z 28.07.2007 r.)

* * *

Wiecie jaka jest natura umysłu? Bezkrytycznie biega on za przedmiotami doczesnego świata. Jest jak mucha - raz siada na pachnącym kwiecie, a za chwilę na wywożonych śmieciach.

(Dyskurs z 14.08.2006 r.)

* * *

Mądrość umysłu czyni człowieka świętym, ignorancja staje się sprawcą śmierci. Dlatego też mówi się, że umysł jest przyczyną ludzkiej niewoli lub wolności. Wszystkie przemiany w edukacji i innych sferach muszą zacząć się od transformacji umysłu.

(Dyskurs z 13.02.1997 r.)

* * *

Człowiek sądzi, że szczęście i spokój można osiągnąć drogą duchowych praktyk - w rzeczywistości tak nie jest. To umysł sprawia, że odczuwasz radość lub żal. Zatem musisz nad nim zapanować - dopiero wtedy osiągniesz równowagę umysłu, czyli taki stan, w którym jednakowo traktujesz wszelkie przeciwieństwa.

"Sai Ram" 25/1999, s. 5

* * *

Upaniszady porównują ludzkie ciało do rydwanu, umysł - do cugli, a zmysły - do koni, intelekt pełni rolę woźnicy, zaś atman - Bóg zasiada w środku. W takim powozie zmysłami bezpośrednio kieruje umysł, tak jak cugle - końmi. Zatem umysł jest przyczyną działania lub niedziałania zmysłów. Umysł to zbiorowisko myśli. Niekiedy ulega on wzburzeniu i gniewowi. W rzeczywistości wszystkie te odczucia to tylko kłębek waszych wyobrażeń. Jak splątane nici tworzą tkaninę, tak splątane myśli tworzą umysł. Czysty umysł to taki, na który składają się boskie i czyste myśli. Nauczcie się oczyszczać umysł ze złych myśli, by pozostały w nim tylko te dobre. Ćwiczcie intelekt, aby odróżniał myśli złe od dobrych. Często umysł utożsamiacie z jaźnią, ale to jest raczej "fałszywa jaźń". W istocie to tylko iluzja. Powiadacie: "Jestem zakłopotany, mój umysł przysparza mi zmartwień". Ale czy ktoś kiedyś widział umysł? Człowiek nie wie, jak wygląda umysł, a cierpi z jego powodu! Lęki i wszelkie problemy stwarzacie sobie sami. (...) Zamiast panować nad umysłem i prowadzić go, pozwalacie, by umysł panował nad wami i wpędzał was w kłopoty. Musicie szukać prawdy ponad umysłem, ponad ciałem, ponad intelektem, żeby dojść do sedna, do samej istoty - do atmana, który jest fundamentem, osnową i źródłem wszystkiego.

"Sai Ram" 29/2000, s. 31

* * *

Bezinteresowna praca może oczyścić umysł, jednak obecnie ludzie marnują dużo czasu, pieniędzy i energii na działania, które nie oczyszczają umysłu. Dlatego właśnie nie mogą doświadczyć spokoju umysłu. Spokój, który zdobywa człowiek za sprawą doczesnych działań, pojawia się i znika jak płynące chmury. Człowiek powinien dążyć do prawdziwego i wiecznego pokoju, który pochodzi z serca.

"Sai Ram" 30/2000, s. 20

* * *

W dzisiejszych czasach może się zdarzyć, że złe cechy, takie jak pożądanie, gniew, nienawiść zrodzą się w tobie, lecz nie wpuszczaj ich do swojego umysłu. Jeśli raz im odmówisz wstępu, odejdą.

"Sai Ram" 31/2000, s. 11

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai