STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

 

 

 

 

 

 

 

::Cytaty

***    o Bogu    o bólu    o ciele    o czasie    o edukacji    o jedności    o jedzeniu    o kobiecie    o matce    o miłości    o myślach    o nauczycielach i uczniach   
o niekrzywdzeniu    o pieniądzach    o pracy i służbie    o pragnieniach i ego   
o praktyce duchowej    o prawdzie    o religii    o rozwoju duchowym    o śmierci   
o społeczeństwie    o szacunku    o szczęściu i radości    o umyśle   
o wartościach ludzkich    o wiedzy duchowej    o zdrowiu i chorobie    o życiu   


::O czasie

* * *

Czas jest święty i ma dużą wartość. Stracony czas to stracone życie.

(Dyskurs z 22.11.2007 r.)

* * *

Aby do mnie dotrzeć, wystarczy sekunda kontemplacji z nieporuszonym umysłem. Czas jest Bogiem. Nie trać czasu; stracony czas to stracone życie. Właściwe wykorzystywanie czasu jest również praktyką duchową. Traktuj czas jako formę Boga, a uświęcisz swoje życie. Niektórzy narzekają, że brak im czasu na kontemplację Boga - to świadczy o ich lenistwie. Wystarczy, że przezwyciężysz lenistwo, a znajdziesz się na ścieżce prowadzącej ku świętości. Lenistwo to rdzewienie i pokrywanie się kurzem, najlepszym wytchnieniem jest samorealizacja.

"Sai Ram" 25/1999, s. 13-14

* * *

Musisz uświadomić sobie, że narodziny w ludzkim ciele są rzadkim wydarzeniem. Czas ma ogromną wartość. Serce powinno być czułe, a umysł łagodny. Nie zatruwaj swego słodkiego umysłu, koncentrując się na przedmiotach ze świata zewnętrznego. Czyniąc tak, zamieniasz swe czułe serce w twardy głaz. Nie marnuj czasu. W istocie również czas jest Bogiem. (...) Uwierz, że czas jest boski. Nie buduj swej wiary w oparciu o ciało. Ciało jest przemijające, rośnie wraz z upływem czasu i z upływem czasu podupada i marnieje.

"Sai Ram" 27/2000, s. 11-12

* * *

Ludzie marnują czas i nie podejmują żadnych starań, by poznać Boga. Z 24 godzin, które macie do dyspozycji, 6 powinniście przeznaczyć na pracę dla siebie, 6 na pracę społeczną, 6 na sen, a pozostałe 6 na praktyki duchowe: medytację, jogę, dżapę (modlitwę powtarzania imienia Boga). Niektórzy twierdzą, że brak im czasu na kontemplację Boga, tymczasem marnują całe godziny na sprawy przyziemne. Życie bez kontemplacji Boga jest pozbawione sensu. Zostaliście obdarzeni ciałem, byście właściwie wykorzystali dany wam czas życia. Ciało wykorzystane do realizacji boskich celów zostaje uświęcone. Powinniście dobrze pojąć związek między ciałem, czasem i powinnością. Nie marnujcie nawet najmniejszej chwili.

"Sai Ram" 28/2000, s. 28

* * *

Pomimo wykształcenia i inteligencji człowiek nie posiadający wiedzy duchowej nigdy nie pozna swojego prawdziwego Ja, a człowiek małoduszny nigdy nie zaniecha niegodziwości. Współczesne wykształcenie prowadzi do argumentowania, a nie do pełnej wiedzy. Po co komu taka wiedza, która nie prowadzi do nieśmiertelności? Nabywajcie takiej wiedzy, która uczyni was nieśmiertelnymi.

"Sai Ram" 29/2000, s. 23

* * *

Aby zaznawać boskiej miłości, człowiek musi właściwie wykorzystywać czas. Obecnie ludzie tracą trzy czwarte danego im czasu na nieważne sprawy doczesne, więc kiedy mają myśleć o Bogu? Z umysłem przesłoniętym przez ego człowiek nie jest w stanie czynić woli Boga. W Bhagawadgicie powiedziano: Karmanjewadhikaraste ma phaleszu kadaczana - do człowieka należy działanie, ale owoc tego działania - nie. Zatem wykonujcie powierzone wam zadania nie oczekując nagrody. Nie traćcie czasu na myślenie o wynagrodzeniu. Powiedzenie "praca jest Bogiem" oznacza, że pracując bezinteresownie, to znaczy nie przywiązując się do rezultatów swej pracy, można doświadczyć obecności Boga.

"Sai Ram" 30/2000, s. 8

* * *

Najcenniejszym darem Boga jest czas, lecz wypełniacie go błahymi zajęciami i nieczystymi uczuciami. Uświęcajcie dany wam czas służeniem społeczeństwu. Dzięki służbie człowiek może uwolnić się od zmartwień, ego, pychy, obłudy oraz innych złych cech.

"Sai Ram" 30/2000, s. 19

* * *

Ludzie trwonią czas, jeśli nie starają się zrozumieć prawdy, a czas jest najwyższą świętością. Kalaja namah, kalakalaja namah, kaladarpadamanaja namah, kalaswarupaja namah - czas to Bóg, Panem czasu jest Bóg, ponad czasem jest Bóg, uosobienie czasu to Bóg. Uświęcajcie dany wam czas dobrocią mowy, myśli i serca. Niech miłość stanie się osnową waszego życia.

"Sai Ram" 30/2000, s. 46

* * *

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai