STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

 

 

 

 

 

 

 

::Prasanthi Nilayam
INFORMACJA OGÓLNA


Praśanthi Nilayam znajduje się w okręgu Anantapur, w stanie Andhra Pradesh, na południu Indii (14o szerokości geograficznej południowej i 78o długości geograficznej wschodniej).

KLIMAT

Klimat jest gorący i suchy przez cały rok. Niewielkie opady występują w czerwcu, lipcu i sierpniu i od października do grudnia. W grudniu i styczniu w godzinach rannych może być zimno, zatem lekkie wełniane rzeczy mogą się przydać. Bezpieczniej jest spać pod moskitierą.

UBIÓR

Staraj się przez cały czas ubierać skromnie, czysto i z umiarem, bowiem twój strój odzwierciedla twoją miłość i szacunek dla Bhagawana. Noszenie koszul bez rękawów i szortów jest niedozwolone. Od kobiet wymaga się, aby nosiły sukienki okrywające kostki, a ramiona i przód okrywały szalem. Noszenie sukienek obcisłych i przezroczystych lub stroju plażowego czy sportowego jest niedozwolone. Staraj się unikać stroju w kolorach jaskrawych. Dla wygody dobrze jest nabyć parę tutejszych sandałów. Unikaj ekstrawaganckich, wyszukanych i wysokich fryzur oraz dużych "naprzykrzających się" kapeluszy, szczególnie podczas darszanu. Ubieraj się tak, aby nie przyciągać ani nie rozpraszać swym wyglądem uwagi innych osób.

KOBIETY I MĘŻCZYŹNI

Uduchowienia nie osiąga się przez miłość, której towarzyszy pragnienie. Można je osiągnąć przez miłość czystą, nie zabarwioną pożądliwością.
SATHYA SAI BABA


Nie jest wskazane, aby mężczyźni i kobiety spędzali wspólnie czas, czy to w pomieszczeniach czy na zewnątrz. Rozrywki takie rozpraszają i powodują rozdwojenie. Indyjskie prawo zwyczajowe nie pochwala zachowań mężczyzn i kobiet, którzy dają upust swym fizycznym kontaktom lub publicznie wyrażają swoje uczucia. Prosimy zatem, aby przebywając tutaj, uszanować ten zwyczaj. Nie prowokuj i nie naśladuj tych niewłaściwych zachowań wymieniając doświadczenia i adresy, bowiem w konsekwencji prowadzą one zawsze do przykrości. Unikaj tych osób, które roszczą sobie prawo bliskiego związku z Bhagawanem, lub twierdzą, że mają wewnętrzny od niego przekaz. Bhagawan powiedział, że Jego związek z każdym z nas jest bezpośredni i nie wymaga czyjegoś pośrednictwa lub agencji.

SEJFY

W Biurze Rejestracyjnym dla gości zagranicznych jest pewna ilość sejfów do dyspo- zycji wielbicieli z krajów zamorskich. Z jednego sejfu mogą korzystać trzy lub cztery osoby mieszkające we wspólnym pokoju lub w tej samej sali. Jeśli zdarzy się, że zginie klucz, należy zgłosić o tym w biurze, ponieważ nie ma podwójnych kluczy, a ponadto przez wzgląd na bezpieczeństwo pozostawionych w sejfie rzeczy. Koszt wymiany klucza muszą pokryć osoby korzystające z sejfu. Sejfy dostępne są w godzinach od 7.00 do 19.00.

PRZECHOWALNIE RZECZY

W aszramie do dyspozycji wielbicieli są dwie przechowalnie, w których można przechować rzeczy nie posiadające zbyt dużej wartości. Z jednej mogą korzystać mężczyźni i znajduje się ona we wschodniej części Praśanthi, naprzeciw Sai Kulwant Hall, a z drugiej mogą korzystać kobiety i znajduje się ona za Biurem Rejestracyjnym, naprzeciw stołówki hinduskiej. Uprzejmie prosimy o zwracanie uwagi na oznakowania oraz na godziny, w których są przyjmowane i wydawane rzeczy. Przechowalnie są czynne od 4.00 do 10.00 i od 13.00 do 19.00.

RZECZY ZAGUBIONE I ZNALEZIONE

Wielbiciele, którzy znajdują zgubioną przez kogoś rzecz, powinni niezwłocznie oddać ją w Biurze Rejestracyjnym. Ci, którzy pragną odzyskać swoją zgubę, powinni zgłosić się w tym samym Biurze i dokładnie ją zidentyfikować. Radzimy wielbicielom, aby uważać na swoje pieniądze, biżuterię i inne kosztowności podczas przebywania w różnych miejscach aszramu.

WÓZKI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wielbiciele niepełnosprawni powinni podczas rejestrowania się poinformować o swojej niesprawności Biuro Rejestracyjne, które dysponuje pokojami na parterze oraz wózkami dla osób niepełnosprawnych. Wypożyczone wózki powinny być należycie użytkowane; trzymane w pokoju, niedostępne dla dzieci i nie wyprowadzane poza aszram, nawet do szpitala. Uprzejmie prosimy o ich zwrot w oznaczonym terminie, aby umożliwić korzystanie z nich innym potrzebującym.

PRANIE

Jeśli chcesz wyprać swoje rzeczy, możesz korzystać z usług upoważnionych praczy (dhobi), którzy mają wyznaczone miejsca przy budynkach i salach noclegowych. Za tę usługę płaci się od sztuki, a cena ustalana jest przez Biuro Rejestracyjne. Jeśli dostrzeżesz jakieś nieprawidłowości, możesz sprawdzić kartę identyfikacyjną pracza i zgłosić w Biurze Rejestracyjnym.

BEZDOMNE ZWIERZĘTA

Prosimy nie karmić, nie rozpieszczać, nie drażnić, ani nie opiekować się bezdomnymi psami, kotami czy małpami. Ten akt litości może okazać się niewłaściwie ulokowany. Zwierzęta mogą uzależnić się od ciebie, a ponadto są często źródłem wielu różnorodnych chorób. Należy zatem chronić przed tym niebezpieczeństwem przede wszystkim dzieci.

ŚWIĘTA I UROCZYSTOŚCI W CIĄGU ROKU

Mimo że program działania Bhagawana Baby jest nieprzewidywalny, przebywa zazwyczaj w Praśanthi Nilayam od początku czerwca do połowy marca. Miesiące letnie spędza w Brindawanie w Whitefield i kilka tygodni w górach Kodaikanal w Tamil Nadu, w południowych Indiach. W tym okresie, od czasu do czasu, wyjeżdża do innych miast, ale na krótko. Najwięcej świąt obchodzonych jest w Praśanthi Nilayam. Planując zatem swój przyjazd do Praśanthi Nilayam w miesiącu marcu lub czerwcu, lepiej upewnić się, czy Bhagawan Baba jest obecny. Możesz zadzwonić pod numer 08555-87164, aby otrzymać odpowiednią informację. Możesz też odwiedzić stronę internetową www.sathyasai.org lub www.srisathyasai.org.in.

WAŻNE ŚWIĘTA OBCHODZONE W PRAŚANTHI NILAYAM

Ponieważ daty świąt zmieniają się w poszczególnych latach, podajemy niżej miesiące, w których mogą przypaść :

marzec - kwiecień Jugadi [Dzień Nowego Roku wg kalendarza telugu] Czasem odbywa się w Praśanthi Nilayam
marzec - kwiecień Śri Rama Nawami
maj Iśwaramma Day [Dzień Iśwarammy]
lipiec - sierpień Guru Purnima* [Dzień Guru w czasie pełni księżyca]
sierpień - wrzesień Śri Kriszna Dżajanti [Dzień Urodzin Kriszny]
sierpień -wrzesień Winajaka Czaturti
sierpień - wrzesień Onam
wrzesień - październik Nawarati (Daśara)
październik - listopad Dipawali
listopad - pierwsza sobota-niedz. Akhanda Bhadżan
listopad 19 Dzień Kobiet
listopad 22 Zgromadzenie
listopad 23 Urodziny Bhagawana*
grudzień 25 Boże Narodzenie*
styczeń 1 Dzień Nowego Roku
połowa stycznia Makara Śankranti
styczeń 11 Święto Sportu i Kultury*
luty - marzec Mahaśiwaratri

          * zazwyczaj tłumnie świętowane uroczystości


NUMERY TELEFONICZNE WAŻNIEJSZYCH INSTYTUCJI

Biuro Centralne Trustu87390
Poczta w aszramie 87164
Wydawnictwo "Books and Publications" 87375
Budynek Administracyjny Uniwersytetu 87239
Uniwersytet SSS 87235
Szkoła podstawowa SSS 87237
Szkoła Średnia SSS 87522
Dom Studenta SSS 87234
Akademik dla Chłopców SSS (nowy) 87610
Instytut Wyższych Nauk Medycznych SSS 87388
Szpital Ogólny SSS 87256
Dworzec Autobusowy 87210
Kasa rezerwacji biletów kolejowych 87355
Posterunek Policji 87333
Telegraf i Fax 87222
Poczta 87449
Port Lotniczy SSS 87346
Indyjskie Linie Lotnicze 87444
Informacja o telefonach 198


Pociągi osobowe

UWAGA :
Dhadmavaram jest najbliższą stacją kolejową w odległość ok.45 km. Aby uzyskać bardziej szczegółową informację skontaktuj się z kantorem rezerwacji biletów kolejowych na dworcu autobusowym (tel.87355). Rezerwacji biletów dokonuje Centralny System Komputerowy. Rozkład jazdy pociągów ulega zmianie.


UWAGA :
aby uzyskać bardziej rzeczową informację, prosimy skontaktować się z kantorem rezerwacji biletów autobusowych na dworcu autobusowym (tel. 87210). Rozkład jazdy ulega zmianom.

Powrót do spisu treści          Strona poprzednia          Strona następna         


Copyright © 2001-2022 Stowarzyszenie Sathya Sai