STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP



Powrót do listy dyskursów          wersja w formacie pdf         



Studenci powinni stanowić wzór dla innych

Dyskurs Bhagawana Śri Sathya Sai Baby wygłoszony 4.06.2009 r.
w audytorium Uniwersytetu Śri Sathya Sai w Prasanthi Nilajam



Od czasów starożytnych kobiety wypełniają swoje obowiązki - służą mężom, modlą się do Boga i przestrzegają najwyższych zasad moralnych w życiu. W tym kraju Bharatu (Indiach) uważa się, że honor jest cenniejszy niż życie. Jednak dzisiaj w imię wolności ludzie naśladują kulturę Zachodu. W kulturze Bharatijów (mieszkańców Indii) właściwy strój, kropka z cynobru na czole i odpowiednia fryzura są bardzo ważne dla kobiet. Lecz dzisiaj kobiety porzuciły zasady dotyczące ubioru i zaczęły nosić spodnie i koszulę, tak jak mężczyźni, a wcześniej obcięły włosy. Jest to całkowicie sprzeczne z kulturą Bharatijów.

Od czasów starożytnych kultura Bharatijów cieszyła się wielkim szacunkiem i była źródłem radości dla wszystkich. Niemniej dzisiaj zapomina się o tej świętej kulturze. Tej współczesnej tendencji ulegają nie tylko mężczyźni i kobiety, lecz także studenci. Studenci powinni zachowywać się z godnością i honorem, zdobywać wysokie oceny i sprawiać radość rodzicom. Powinni również przynosić radość społeczeństwu.

Jakie są przyczyny chorób dzisiejszego społeczeństwa? Brak miłości do Boga, brak lęku przed grzechem i brak moralności w społeczeństwie. Możecie zapomnieć o Bogu, ale Bóg nie zapomni o was, ponieważ Bóg jest w was. Bardzo trudno jest rozpoznać Boga. Nikt nie potrafi powiedzieć, czym jest Bóg ani gdzie On jest. Myślicie, że Bóg ma określoną postać, lecz w rzeczywistości nie posiada jej. Jeśli zapytacie Boga: "Kim jesteś? Jak się nazywasz?", On odpowie: "Jestem brahmanem (Aham brahmasmi)".

Z powodu iluzji pytacie mnie, kim jestem. Jestem Brahmą (Bogiem), a wy jesteście pogrążeni w bhramie (iluzji). Ponieważ utożsamiacie się z formą zewnętrzną, nie jesteście w stanie zrozumieć prawdy zawartej w aksjomacie: Dajwam manusza rupena - Bóg przyjmuje ludzką postać. Przywiązujecie wielkie znaczenie do ciała, lecz w rzeczywistości ciało jest jak worek, w którym znajduje się wiele subtelnych narządów, takich jak umysł, intelekt, podświadomy umysł i ego. Macie wszystkie te narządy. Myślicie, że są one związane z ciałem, ale prawda jest inna. Chociaż znajdują się w ciele, to nie należą do ciała. Lecz gdy wszystkie narządy opuszczą ciało, nie przetrwa ono ani przez chwilę; stanie się bezwartościowe i spłonie na stosie pogrzebowym. Dlatego nie wierzcie w ciało.

Wszyscy oddajecie cześć Krisznie, Wisznu, Śiwie i wielu innym bóstwom. Skąd wzięły się te formy? Są wyłącznie dziełem artystów, takich jak Ravi Varma. Bez względu na to, jakie obrazy tworzą tacy artyści, uważacie je za wizerunki Boga. Gdy widzicie obraz Kriszny, uznajecie go za formę Kriszny. Nie, nie, to tylko symboliczne przedstawienie Kriszny. Kim jest Kriszna? Kriszna jest boskością w ludzkiej postaci. Niezależnie od tego, jaką postać przypisujecie boskości, kontemplujcie tę postać. Gdy oddajecie cześć tej postaci, na początku wasz umysł może być odrobinę chwiejny.

Pełne skupienie umysłu na określonej postaci nazywa się koncentracją. Jeśli praktykujecie koncentrację, chwiejność umysłu może się odrobinę zmniejszyć. To stan kontemplacji. W kontemplacji również występuje chwiejność umysłu. Dopiero wtedy, gdy umysł stanie się całkiem spokojny, będziecie mogli nazywać to stanem medytacji. Powoli zapomnicie o sobie. To stan samadhi (stan nadświadomości), w którym wykraczacie poza wszelkie formy. Wówczas doświadczycie bezpostaciowej atmy. Jeśli tylko siedzicie z zamkniętymi oczami, nie jest to medytacja.

Bóg jest jeden i jest On jedyną rzeczywistością. Nie ma drugiego. Gdy pomyślicie o Nim jako o Krisznie, On ukaże się przed wami w postaci Kriszny. Gdy pomyślicie o Nim jako o Wisznu, przejawi się jako Wisznu. Jednak wszystkie te postacie są waszym wyobrażeniem. Nie odpowiadają rzeczywistości. Tak działa wasz umysł. Myślicie, że Bóg zamanifestuje się przed wami, jeśli podejmiecie praktyki duchowe, takie jak oddawanie czci, odprawianie rytuałów i składanie ofiar. To jedynie wasze wyobrażenie. Przyczyną tego wyobrażenia jest wasz umysł. Kontynuujcie praktyki duchowe, dopóki nie wykroczycie poza umysł. Umysł zawsze pozwala sobie na wyobrażenia. Wyjdźcie poza umysł. Skoncentrujcie się wyłącznie na atmie. Ona nie ma formy. Zrozumcie, że pozbawiona formy i cech atma jest jedyną prawdą. Ona przenika cały wszechświat.

Stworzenie wyłania się z prawdy i roztapia się w prawdzie.
Czy jest takie miejsce w kosmosie, w którym nie byłoby prawdy?
Uświadomcie sobie tę czystą i nieskazitelną prawdę.

Gdziekolwiek spojrzycie, tam jest prawda. Boskość to siła życiowa, która istnieje we wszystkich istotach - w owadach, ptakach i zwierzętach. Dlatego kogokolwiek spotkacie, ofiarujcie mu pozdrowienia. Co to znaczy? Nie pozdrawiacie osoby, lecz istniejącą w niej zasadę atmy. Zatem nawet jeśli spotkacie szaleńca, ofiarujcie pozdrowienia obecnej w nim atmie. Na tym świecie nie ma innej istoty, oprócz Boga. Ekam ewa adwitijam Brahma - Bóg jest jednym bez drugiego. Ekatma sarwa bhutantaratma - jedna atma mieszka we wszystkich istotach.

Gdy napełnicie wodą tysiąc dzbanów, we wszystkich będzie widać odbicie słońca. Czy to znaczy, że w każdym dzbanie jest inne słońce? Słońce jest tylko jedno. Wszystkie ciała są jak dzbany. W każdym z nich odbija się ta sama atma.

Wszystko jest reakcją, odbiciem i oddźwiękiem. Słyszycie echo swojego głosu. Widzicie swoje odbicie w lustrze. Dlatego powinniście widzieć swoje odbicie we wszystkich istotach. Jeśli kogoś kochacie, oznacza to, że kochacie siebie. Jeśli kogoś nienawidzicie, oznacza to, że nienawidzicie siebie.

Myślicie, że wszystko, co się dzieje, jest dziełem Boga. W rzeczywistości to wy jesteście przyczyną wszystkiego. Jeśli kogoś nienawidzicie lub kochacie, Bóg nie ma z tym nic wspólnego. Bóg jest zawsze stały, czysty, bezinteresowny, niezmienny i pozbawiony cech. Jeśli myślicie, że Bóg posiada cechy, jest to oznaką waszej ignorancji. Dlatego nie przypisujcie Bogu określonej postaci, aby oddawać Mu cześć. Skoncentrujcie umysł na zasadzie atmy, która jest w was i uważajcie ją za Boga.

Gdy robicie krok do przodu, jest w nim Bóg. Gdy na coś patrzycie, jest w tym Bóg. Ten sam prąd sprawia, że żarówka świeci, wiatrak obraca się, a mikrofon działa. Bóg jest boską siłą, która powoduje, że wszystko funkcjonuje. Jeśli wyłączycie główny przełącznik, wszystkie sprzęty elektryczne przestaną działać. Bóg jest jak główny przełącznik. Jeśli zapominacie o Bogu, jest to równoznaczne z zapominaniem o wszystkim. Dlatego zawsze kochajcie Boga.

Pokonajcie demony złych cech. Dążcie do rozwoju społeczeństwa. Kto zapewni rozwój społeczeństwa? Mogą to zrobić tylko ci, którzy mają dobre cechy. Ci, którzy kochają Boga, mają moralność. Moralność jest prawdziwym tchnieniem życia człowieka. Bez moralności człowiek jest trupem. Bez moralności (niti) nie przetrwa cała rasa ludzka (dżati). Czym jest dżati? Ludzie myślą, że dżati to społeczeństwo. Wcale tak nie jest. Dżati oznacza rasę ludzką. To jest prawdziwe znaczenie dżati. Dżati nie odnosi się do określonej kasty. Dżati odnosi się do całej ludzkości.

Mówicie: "Ja jestem braminem, ty jesteś kupcem (wajśją), on jest obrońcą (kszatriją), ty jesteś robotnikiem (śudrą)". Podział społeczeństwa na cztery kasty to wasze dzieło. Nie został on dany przez Boga. Bóg obdarza tylko jednym - miłością. Jeśli rozwiniecie w sobie miłość, będziecie kochali wszystkich ludzi. Jeśli nie będziecie mieli w sobie miłości, będziecie nienawidzili innych i staniecie się od nich oddaleni. To nie jest dobre. Kochaj wszystkich, wszystkim służ. Osiągniecie wielki postęp, gdy zachowacie tę prawdę w sercu. W rzeczywistości moralność mają tylko ci ludzie, którzy wypełniają dobre czyny, pomagają innym i nie wyrządzają krzywdy ubogim. To nie jest dobre, jeśli szanujecie kilka osób, a innych ignorujecie.

Cały wszechświat jest kreacją Boga, a każda istota jest ucieleśnieniem boskości, łącznie z małymi owadami. Nie dostrzegajcie różnicy między mrówką i Brahmą. Tjagaradża głosił tę samą prawdę:

Czimalo Brahmalo Śiwa Keśawadulalo prema mira
welasi birudhu wahinczina Rama nannu browara.

O Ramo! W swej czystej i nieskazitelnej formie miłości
mieszkasz we wszystkich istotach, od mrówki do Brahmy,
jak również w Śiwie i Keśawie. Proszę, bądź także moim obrońcą.

Zatem Bóg jest w każdej istocie. Nie nienawidźcie ani nie wyśmiewajcie nikogo. Z nikim się nie kłóćcie. Jeśli będziecie żyli w taki sposób, będziecie w stanie urzeczywistnić własną jaźń.

Mówicie "ja, ja, ja". Co oznacza Ja? Ja oznacza ego. Dopóki będziecie mieli ego, nie będziecie mogli zrozumieć własnej rzeczywistości. Gdy przetniecie literę 'I' [Ja] na środku, zamieni się ona w krzyż. Krzyż symbolizuje przecięcie ego. Gdy przetniecie swoje ego, wzniesiecie się do poziomu boskości. Jeśli macie poczucie ja, moje i twoje, rozwiniecie w sobie dwoistość. Dwoistość nie jest właściwa. Upaniszady jej nie akceptują. Wszystkie Upaniszady uczą jedności zasady atmy. W niej nie ma różnic.

Otrzymaliście w darze ciało, aby żyć na tym świecie i wypełniać swoje obowiązki. Obowiązek jest Bogiem. Wykonujcie swoje obowiązki. Po ślubie macie żonę. Żonę należy traktować tak jak żonę. Lecz w królestwie atmy wszyscy są kobietami. Mówicie: "On jest moim synem, on jest moim zięciem". Te relacje są waszym dziełem. Prawdę mówiąc, nikt nie jest waszym synem ani zięciem. To wy tworzycie różnice, ale w rzeczywistości one nie istnieją. Dlatego traktujcie wszystkich jak jedno. Ramajana także głosi tę zasadę jedności.

Witamy wszystkich na ślubie Ramy;
razem będziemy świadkami radosnego wydarzenia.
Jest już liczne zgromadzenie, wystrojone z wielką elegancją.
Panie ozdobiły się naszyjnikami z klejnotów czystych i błyszczących.
Rama połączy się dzisiaj węzłem małżeńskim z piękną Sitą,
ach, jaką wspaniałą oni tworzą parę.
Ojciec Dżanaka przygotował obfite uczty.
Wszyscy uczeni mędrcy zebrali się pod przewodnictwem Waśiszty.
Ach, jaki tłum się zgromadził, ciesząc się radością wypływającą z serc.

Kim jest Rama? Rama jest tym, który sprawia radość wszystkim. Jeśli czerpiecie szczęście ze swojej wewnętrznej atmy, stajecie się Ramą. Sita reprezentuje atmę, a Rama - Paramatmę (Boga, najwyższą atmę). Tak więc małżeństwo Sity i Ramy symbolizuje zjednoczenie duszy indywidualnej (dżiwy) i Boga (dewy). Gdy odbywał się ślub Sity i Ramy, wszyscy mieszkańcy Ajodhji przyszli zobaczyć tę uroczystość. Gdy odprawiono ceremonię ślubną, Wiśwamitra udał się do swojego miejsca zamieszkania. Imię Wiśwamitra znaczy "przyjaciel wszechświata" i Wiśwamitra był taki w rzeczywistości. Przekazywał wiedzę wszystkim.

Zebraliście się tak licznie w tej sali. Po co przyjechaliście? Przybyliście, aby zobaczyć tę postać. Może tu przyjechać dowolna liczba ludzi, lecz ich wzrok koncentruje się jedynie na tej postaci. Niezależnie od tego, co robicie, róbcie to, aby zdobyć miłość Boga. W odniesieniu do tego napisałem pieśń:

Satja dharmamu śanti premalato,
ni nitja dżiwana jatra saginczu.

Odbywaj podróż życia,
przestrzegając zasad prawdy, prawości, pokoju i miłości.

Prawda jest niezmienna. Prawda jest jedna, a nie dwie. Podobnie prawość jest jedna; prawość jest odbiciem prawdy. Gdzie prawda i prawość połączą się, tam przejawi się pokój. Pokój [ang. peace] nie jest czymś, co jest dostępne na zewnątrz, na bazarze. Na zewnątrz otrzymujecie jedynie kawałki [ang. pieces]. Jeśli macie pokój, nie nienawidzicie ani nie ranicie nikogo. Dopiero wtedy rozwijacie miłość.

Zasada miłości jest we wszystkich. Jeśli ludzie rozwiną miłość, na świecie nie będzie konfliktów. Dlatego musicie rozwijać miłość. Nie posługujcie się nieprawdą w żadnych okolicznościach. Jeśli pójdziecie za nieprawdą, nie będziecie w stanie rozwinąć miłości. Dlatego zawsze trzymajcie się prawdy. Rozwijajcie miłość w każdym czasie.

Miłość rozwiniecie tylko dzięki przestrzeganiu prawdy i prawości. Te dwie cechy są człowiekowi niezbędne. To esencja wszystkich Upaniszad, które uczą tej samej prawdy na różne sposoby. Istotą i podstawą wszystkich nauk Upaniszad jest to, że zasada boskości jest jedna. Ekam ewa adwitijam Brahma - Bóg jest jeden bez drugiego. Bóg jest jeden, nie ma dwóch. Z powodu waszej iluzji widzicie dwoistość. Nie dopuszczajcie do siebie takiej iluzji. Prawdziwe oddanie osiągnięcie wtedy, gdy nie będziecie mieli w sobie ani śladu iluzji.

Do bogacza przychodzi wielu żebraków. Jedni proszą o jedzenie, inni o ubranie, jeszcze inni o pieniądze, a niektórzy o dom. Wszyscy oni są żebrakami. Podobnie, jeśli prosicie Boga o to i o tamto, stajecie się żebrakami. Nie proście Boga o nic. W rzeczywistości Bóg jest w was. Da wam wszystko, czego będziecie potrzebowali. Nie musicie o nic prosić. Dzisiaj każdy na tym świecie stał się żebrakiem. Politycy proszą o głosy. Dają banknoty za głosy. Wygrywają wybory dzięki kupowaniu głosów. Ten świat jest teatrem żebraków. Przez takich ludzi społeczeństwo upadło i zostało skażone.

Dzisiaj wszystko jest skażone, skażone, skażone. Woda jest skażona, żywność jest skażona, a nawet powietrze jest skażone. Mleko, jakie kupujecie, także jest skażone. Tak więc dzisiaj wszystko stało się skażone. Nie ma czegoś, co jest czyste. Nie ma nawet czystej wody. Ona również została skażona. Wiecie, że Ganges ma swoje źródła w Riszikeszu. W naszym kraju Bharatu (Indiach) Ganges czci się jak matkę. Jednak ludzie zanieczyszczają tę świętą rzekę. Bramin, który stoi w Gangesie, aby odprawić obrzędy ofiarne, może nawet znaleźć ludzkie szczątki pływające w wodzie. W ten sam sposób wszystko jest zanieczyszczone. Studenci powinni rozwijać czysty umysł, aby pozbyć się tych zanieczyszczeń. Tylko wtedy staną się wyzwolicielami tego kraju. Czysty umysł nie ma żadnych wątpliwości, jest nieskażony, nieporuszony i bezinteresowny.

Jaki jest pożytek ze zdobywania wielu stopni naukowych? Jest tylu bezrobotnych, którzy siedzą w domu z wyższym wykształceniem. W jaki sposób je wykorzystują? Przedmioty, jakie studiowali na zajęciach, są zupełnie niezwiązane z ich codziennym życiem. Zadają sobie wiele trudu, aby zarobić pieniądze dzięki stopniom naukowym. Nie podejmują żadnych wysiłków, aby osiągnąć wyższe cele w życiu. Wszędzie, gdzie pójdziecie, tam uważa się, że pieniądze są najważniejsze. Jeśli chcecie podróżować autobusem, potrzebujecie pieniędzy. Jeśli chcecie napić się kawy lub kupić wodę, także potrzebujecie pieniędzy. Pieniądze są wam potrzebne nawet do tego, by pójść do świątyni. Cały ten świat stał się polem gry pieniądza.

Ważny jest człowiek, a nie pieniądze. Osiągniecie wszystko, jeśli będziecie chronili człowieczeństwo. Wszelkie problemy pojawiają się, jeśli brakuje wam człowieczeństwa. Sami jesteście za nie odpowiedzialni.

Będzie dobrze, jeśli nasi studenci wprowadzą w życie to, czego nauczyli się na tym uniwersytecie i będą stanowić wzór dla innych. Wszyscy powinniście przeżyć życie z poczuciem pokory i posłuszeństwa. Porzućcie wszystkie złe cechy, takie jak pycha, ego i niegodziwość. Gdy je przepędzicie, staniecie się czystymi istotami ludzkimi. Skąd bierze się człowieczeństwo? Pochodzi z waszego serca. Nie chodzi tu o serce fizyczne, lecz o serce duchowe, które jest wolne od wszelkich skaz. Wasza czystość musi rozprzestrzeniać się wszędzie jak wonne powietrze. Dzielcie się z innymi czystymi myślami i szczerymi uczuciami, które z was wypływają. Cokolwiek czynicie, musi być to pomocne dla innych. Zawsze pomagajcie, nigdy nie krzywdźcie. Jeśli przyswoicie sobie te dwie cechy, wszystko będzie dla was dobre. Dopiero wtedy staniecie się studentami w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

Dzisiaj studenci wyrządzają krzywdę innym. Nie jest dobrze, jeśli nie pomagacie innym. Wcale nie jesteście studentami, jeśli nie rozwijacie pokory i posłuszeństwa. To bardzo ważne cechy dla studentów. Jednak dzisiaj wykształceni ludzie stali się bardzo samolubni. Są dumni ze swoich stopni doktorskich. Co oznacza skrót dr (Ph.D.)? Litera 'P' oznacza człowieka (person), 'h' - pomoc (help), a 'D' - boskość (Divinity). Dlatego ten, kto posiada stopień doktora, to człowiek, który pomaga innym i osiąga boskość. Z drugiej strony, jeśli ktoś nie pomaga innym, wtedy litera 'p' będzie znaczyła, że jest on papi (grzesznikiem).

Niezależnie od tego, jak wysokie wykształcenie zdobędziecie, zawsze pozostańcie pokorni i skromni oraz szanujcie rodziców. Nawet jeśli są za biedni, aby zapewnić wam dwa pełne posiłki w domu, to wciąż musicie ich kochać. Matka wychowuje was, zaznając wielu trudności. Jeśli zapominacie o takiej matce, jest to wielki grzech. Ojciec także troszczy się o was i pomaga wam na wszystkie sposoby. Dlatego nie zapominajcie i nie opuszczajcie rodziców. Kochajcie ich aż do swojego ostatniego tchnienia. To prawdziwa cecha studenta. Służcie rodzicom i sprawiajcie im radość. W życiu znajdziecie spełnienie tylko wtedy, gdy wasi rodzice będą zadowoleni.

Tłum. Dawid Kozioł

Źródło: http://www.sssbpt.info/ssspeaks/volume42/sss42-08.pdf

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai