STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEPPowrót do listy dyskursów          wersja w formacie pdf         Bezinteresowna służba na rzecz społeczeństwa
jest prawdziwą sadhaną


Dyskurs Bhagawana Śri Sathya Sai Baby wygłoszony 21.05.2006 r.
na obozie młodzieży z Kerali w Whitefield (Bangalore)


Wszelkie nazwy i formy są przejawem najwyższej istoty,
która jest uosobieniem pokoju i pomyślności.
Jest ona bytem, wiedzą, absolutnym błogostanem i jest niedwoista.
Jest ona satjam, śiwam i sundaram (prawdą, dobrem i pięknem).

Ucieleśnienia miłości!

Jestem ogromnie szczęśliwy widząc, że doznawaliście błogości przez trzy ostatnie dni. Trzy dni minęły jak trzy minuty (głośne oklaski). Wasze serca są pełne oddania, błogości i mocnej wiary.

Wjakti, pojedyncza istota ludzka, jest częścią samaszti, społeczeństwa. Samaszti jest aspektem sriszti, całego stworzenia, które wyłoniło się z parameszti - z Boga. Dlatego obowiązkiem każdego człowieka jest podejmowanie uświęconych i bezinteresownych działań na rzecz społeczeństwa. Prawdziwe społeczeństwo jest złożone z takich właśnie istot. Wszelkie działania człowieka powinny być poświęcone służbie społeczeństwu. Wszyscy są członkami tego samego społeczeństwa. I mimo że ludzie się różnią, są jednak obdarzeni takim samym sercem. Ekam sat wiprah bahudha wadanti - prawda jest jedna, choć mędrcy nazywają ją różnymi imionami. Ekatma sarwa bhutantaratma - jedna atma zamieszkuje wszystkie istoty.

To jest czysta kartka papieru. Jeśli zapakujesz w nią warzywa, nabierze zapachu warzyw. Jeśli zapakujesz w nią owoce, takie jak na przykład banan, przesiąknie zapachem banana. Jeśli zapakujesz w nią suszoną rybę, będzie pachnieć rybą. Sam papier nie ma zapachu, ale przyjmuje zapach tego, co weń zapakujesz. Człowiek z natury jest czysty i święty, ale nabiera złych cech obracając się w złym towarzystwie. Mówi się "Powiedz mi, z kim przebywasz, a powiem ci, kim jesteś". Jeśli powiesz mi, z jakiego rodzaju ludźmi się zadajesz, ja powiem ci, jaką jesteś osobą. Dlatego, niezależnie co robicie, ważne jest, byście przebywali z dobrymi ludźmi. Twoje towarzystwo sprawia, że jesteś dobry lub zły, trzymaj się więc z dala od złego towarzystwa. Przebywaj z tymi, którzy mają czyste serca i święte uczucia. Człowiek jest częścią społeczeństwa. Zło obecne w społeczeństwie to skutek zła, które popełniają pojedynczy ludzie tworzący to społeczeństwo. I podobnie, zło na poziomie społeczeństwa wpływa na pojedynczego człowieka. Całe stworzenie jest boskie. Wszyscy w istocie są święci, jednak zachowanie człowieka może ulec zmianie z powodu wpływu otoczenia.

Człowiek został obdarzony pięcioma siłami życiowymi (pańczaprany), pięcioma zmysłami (pańczendrije) i pięcioma żywiołami (pańczabhuty). Pięć żywiołów istnieje w człowieku w postaci zmysłów dźwięku (śabda), dotyku (sparsza), formy (rupa), smaku (rasa) i węchu (gandha). Będziemy zbierać takie doświadczenia, jaką ścieżką podążymy. Dlatego powinniśmy wiązać się z dobrymi ludźmi, zdobywać dobre imię i prowadzić dobre życie. Wypełnijcie swoje serca czystymi i świętymi uczuciami. To są cechy, którymi obdarzony był Budda. Twierdził on: Dharmam śaranam gaczczhami - znajduję schronienie w prawości, satjam śaranam gaczczhami - znajduję schronienie w prawdzie. Wszystkie nasze wysiłki powinny być oparte na prawdzie i prawości. Nawet jeśli napotkasz złych ludzi, dostrzegaj w nich tylko dobro. Ten sam Bóg jest mieszkańcem wszystkich istot. Ludzie nadają Bogu wiele imion takich jak Allach, Jezus, Rama, Kriszna, ale Bóg jest jeden. Nie powinieneś dostrzegać żadnej różnicy pomiędzy rozmaitymi imionami Boga. Jest przecież wiele rodzajów słodyczy, takich jak laddu, dżalebi, majsor pak, ale mają jeden istotny składnik, a jest nim cukier. Nazwy i formy mogą się różnić, lecz atma jest jedna i ta sama we wszystkich. Rama i Kriszna nie urodzili się z tymi imionami, zostały im nadane przez rodziców. Bóg nie schodzi na ziemię z żadnym konkretnym imieniem. Nirgunam, nirandżanam, sanathana niketanam, nitja, śuddha, buddha, mukta, nirmala swarupinam - Bóg nie posiada żadnych atrybutów, jest czysty, stanowi ostateczny cel, jest odwieczny, bez skazy, oświecony, wolny i stanowi ucieleśnienie świętości. To ludzie nadają mu imiona i postacie, i na tej podstawie stwarzają różnice wywyższając jedną formę, a inne potępiając.

Nitjanandam, parama sukhadam, kewalam dżnianamurtim, dwandwatitam, gagana sadriszam, tathwamasjadi lakszjam, ekam, nitjam, wimalam, aczalam, sarwa dhi sakszibhutam, bhawatitam, trigunarahitam - atma jest uosobieniem odwiecznej błogości, absolutnej mądrości, jest poza przeciwieństwami, rozprzestrzenia się i przenika wszystko jak niebo, jest celem, który został wskazany w mahawakji Tat twam asi, jest jednym bez wtórego, jest odwieczna, czysta, nie podlegająca zmianom, jest świadkiem wszystkich funkcji intelektu, jest ponad wszelkim mentalnym działaniem i trzema atrybutami natury - sattwą, radżasem i tamasem.

Różnice pojawiają się, gdy nadajemy atmie rozmaite nazwy. Różnice stwarzacie wy sami, a nie Bóg. Bóg jest ucieleśnieniem miłości i prawdy. Prawda jest Bogiem, miłość jest Bogiem. Żyjcie w miłości. Wypełniajcie swe serce miłością i żyjcie miłością. Kochajcie wszystkich, ponieważ Bóg jest we wszystkich w postaci miłości. Nie ma nikogo na tym świecie, kto nie odczuwałby miłości. Miłość może przybierać wiele form, ale tak naprawdę jest tylko jedna.

Ucieleśnienia miłości!

Bez względu na to, kogo napotkacie na swojej drodze, uważajcie wszystkich za ucieleśnienia atmicznej zasady. Niech was nie zwiodą wypowiadane przez ludzi słowa. Cokolwiek o was mówią, uważajcie to za dobre dla was. Gdy zaczniecie tak właśnie myśleć, wszystko stanie się dla was dobre. Nawet gdy ktoś cię krytykuje, nie obawiaj się tego. Zmierz się z tym odważnie. Napełnij serce odwagą. Podążaj odważnie ścieżką prawdy i miłości. Miłość jest najświętsza ze wszystkiego. W niej przejawia się Bóg. Jeśli kogoś nienawidzisz, jest to równoznaczne z żywieniem nienawiści do Boga. Bóg nie ma innego imienia jak tylko miłość.

Ucieleśnienia miłości!

Przez ostatnie trzy dni pieśni, które śpiewaliście i działania, które wykonywaliście, obdarzyły błogością wszystkich (głośne oklaski). Długo czekaliście na taką okazję, a dzisiaj wasze oczekiwania zostały spełnione. Wasza miłość i wasza sadhana nigdy nie zostaną zmarnowane. Miłość pozostaje miłością, a prawda - prawdą. Gdy podejmujecie jakąś działalność, przepełnijcie ją miłością. Kiedy dajecie żebrakowi jedzenie, róbcie to z miłością. Nie odczuwajcie do nikogo niechęci, złości czy nienawiści. Jeśli będziecie wykonywać wszystkie czyny z miłością, będzie to wyraz prawdziwego oddania. Niektórzy ludzie wykonują dżapę, śpiewają "Ram, Ram, Ram", ale kiedy przesuwają paciorki dżapamali, ich umysł w tym czasie wędruje wszędzie. To nie jest żadna dżapa. Imię Ramy powinno przepełnić wasze serce zachwytem. Zobaczycie boską postać Ramy, gdy będziecie intonowali jego imię całym sercem z zamkniętymi oczami. Prema mudita manase kaho Rama Rama Ram - śpiewaj imię Ramy z sercem pełnym miłości. Powinniście mieć imię Boga wyryte w swoim sercu.

Bóg jest ucieleśnieniem miłości i nie posiada żadnych atrybutów. To ludzka wyobraźnia przypisuje Bogu rozmaite cechy. Pragnienie, gniew, nienawiść, żądza, zazdrość i duma są waszymi własnymi tworami. One nie pochodzą od Boga. Bóg zawsze błogosławi z miłością. Wy patrzycie na przedmiot i chcecie go posiąść. Dzieje się tak z powodu waszej chciwości. Bóg nie ma z tym nic wspólnego. Bóg jest całkowicie pozbawiony pragnień. Niektórzy ludzie nawet próbują oszukać Boga przypisując Mu swoje własne pragnienia. Obwiniają Go za to, czego w Nim nie ma. Pomimo tego Bóg zawsze was kocha. Zdobądźcie miłość Boga dzięki miłości. I podobnie, zdobądźcie prawdę dzięki prawdzie. Kiedy będziecie żyć w ten sposób, wykażecie się prawdziwą sadhaną. Odejście do lasu i siedzenie w odosobnieniu nie jest prawdziwą sadhaną. Żyjcie w społeczeństwie i służcie mu bezinteresownie, jakbyście służyli Bogu.

Kiedy służycie komuś, kogo dotknęło nieszczęście, możecie wtedy uważać, że służycie samemu Bogu. Nie istnieje takie miejsce, gdzie Boga nie ma. Wszystko jest przeniknięte boskością. Boskość jest obecna w tym kawałku tkaniny, w tym mikrofonie i we wszystkim, co istnieje na tym świecie. Z ziemskiego punktu widzenia możecie nazwać to tkaniną, ale gdy zaczniecie postrzegać z boskiego poziomu, dostrzeżecie Boga we wszystkim. Materiał jest zrobiony z nici, a nici z bawełny. Bez bawełny nie można zrobić nici, a bez nici - materiału. Tak jak bawełna jest fundamentalną podstawą dla tkaniny, tak Bóg stanowi fundamentalną podstawę dla tego świata. Nie ma miejsca na tym świecie, gdzie nie byłoby Boga. Gdziekolwiek spojrzycie, On tam jest.

Ucieleśnienia miłości!

Wszyscy jesteście ucieleśnieniem miłości, wszyscy jesteście ucieleśnieniem Boga. Nie wyruszajcie nigdzie w poszukiwaniu Boga. Kiedy zamkniecie oczy i zaczniecie dociekać, zobaczycie Boga w sobie. Ludzie podejmują rozmaite duchowe praktyki. Wszystkie prowadzą do tego samego celu. Tak jak wszystkie rzeki w końcu docierają do oceanu, modlitwy wszystkich docierają do Boga. Nie sądźcie, że jesteście jedynie zwykłymi ludźmi - jesteście ucieleśnieniami miłości. Kiedy pytacie ludzi, jak się nazywają, odpowiadają wam podając swoje imiona. Ale oni nie urodzili się z tymi imionami, zostały im nadane przez rodziców. Wszelkie imiona podlegają zmianom, lecz jest jedno imię, które się nie zmienia i jest nim "ja". Gdy ktoś pyta cię: "Kim jesteś?", powinieneś odpowiedzieć z przekonaniem: "Ja jestem ja". Nie masz żadnego innego imienia ani postaci oprócz tego jednego. Powinniście rozwinąć w sobie takiego ducha jedności. Nie identyfikujcie się z imieniem nadanym ciału. Twoim prawdziwym imieniem jest "ja, ja, ja". "Ja" jest ostateczną rzeczywistością, która pozostaje w tobie na zawsze. Dopóki masz ciało, ludzie mogą nazywać cię twoim imieniem. A gdy ciało odchodzi, co stanie się z imieniem? Tak naprawdę, nie jesteś jedną osobą, jesteś trzema osobami: tą, za którą się uważasz, tą, za którą uważają cię inni i tą, którą naprawdę jesteś.

Ucieleśnienia miłości!

Jesteście przepełnieni miłością, oddaniem i prawdą, dlatego właśnie wszyscy jesteście ucieleśnieniem Boga. Nigdy nie zapominajcie o miłości, umieśćcie ją w swoim sercu i przyswójcie ją sobie. Nie czujcie się źle z tego powodu, że Swami nie rozmawiał z wami przez ostatnie trzy dni. Swami był zawsze gotowy rozmawiać z wami, ale organizatorzy nie przewidzieli okazji, żeby Swami przemawiał. Inaczej mówiłbym do was przez wszystkie te trzy dni z rzędu (długie oklaski). Jestem szczęśliwy, że otrzymuję od was tyle miłości. Wasz dobry los sprawia, że wy również otrzymujecie miłość ode mnie. Więzy miłości to jedyna relacja między wami a Swamim. Wszyscy rodzą się w miłości, żyją w miłości i miłość podtrzymuje ich życie. Nigdy nie zapominajcie o miłości, umieśćcie ją w swoich sercach.

(Bhagawan zaśpiewał bhadżan Prema mudita manase kaho Rama Rama Ram i kontynuował dyskurs).

To z miłości do was wygłosiłem ten dyskurs i zaśpiewałem bhadżan. Wasza miłość odzwierciedla się we mnie, a moja miłość odzwierciedla się w was. Przyjmuję miłość i obdarzam was wszystkich moją miłością. Miłość jest najważniejsza ze wszystkiego. Miłość jest siłą łączącą nas wszystkich. Bez miłości nie mógłby zaistnieć żaden związek, nawet pomiędzy matką i dzieckiem. Miłość, która istnieje między wami a Swamim, jest nawet większa niż miłość pomiędzy matką i dzieckiem. Swami życzy wam szczęśliwego i pełnego błogości życia.

Tłum. Iwona Piotrowska

Źródło: Słowa Sathya Sai - dyskursy Bhagawana Śri Sathya Sai Baby, rocznik 2006, Stowarzyszenie Sathya Sai, Trzebież 2016, s. 103-108.

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai