STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

 

 

 

 

 

 

 





::Cytaty

***    o Bogu    o bólu    o ciele    o czasie    o edukacji    o jedności    o jedzeniu    o kobiecie    o matce    o miłości    o myślach    o nauczycielach i uczniach   
o niekrzywdzeniu    o pieniądzach    o pracy i służbie    o pragnieniach i ego   
o praktyce duchowej    o prawdzie    o religii    o rozwoju duchowym    o śmierci   
o społeczeństwie    o szacunku    o szczęściu i radości    o umyśle   
o wartościach ludzkich    o wiedzy duchowej    o zdrowiu i chorobie    o życiu   


::O pragnieniach i ego

* * *

Dopóki będziecie egoistami, nie dostąpicie boskiej błogości. Dlatego przede wszystkim musicie zabić w sobie ego. Tak długo bowiem, jak tkwi w was złość, będziecie nieszczęśliwi. Kiedy porzucicie złość, doświadczycie szczęścia. Póki tkwi w was pożądanie, nie osiągniecie bogactwa i pomyślności. W dniu, w którym porzucicie pragnienia, dostąpicie wszelkiego bogactwa. Dopóki jest w was chciwość, dopóty nie odnajdziecie szczęścia.

"Sai Ram" 24/1999, s. 14

* * *

Dopóki będzie w tobie egoizm, nikt - nawet żona i dzieci - nie będzie cię naprawdę kochał, choć rodzina na pozór może cię kochać. Dopóki będzie w tobie gniew, nie unikniesz smutku. Tych, którzy mają pragnienia, zwodzi poczucie satysfakcji. Człowiek chciwy nigdy nie zazna zadowolenia. Uspokojenie umysłu uniemożliwiają ego, gniew, pragnienie i chciwość.

"Sai Ram" 25/1999, s. 5

* * *

Duchowi aspiranci mają tendencję do poddawania się ego i zazdrości, w wyniku czego ich ludzka natura ulega degradacji. Musicie umacniać wiarę. Nie możecie pozwolić, aby negatywne cechy obniżały waszą godność. Winniście poszukiwać właściwego towarzystwa i unikać złego. Niewłaściwe towarzystwo jest szkodliwe.

"Sai Ram" 25/1999, s. 11

* * *

Czym jest ego? Jakie są jego cele i co może osiągnąć? Jaką radość czerpie ze swych osiągnięć? Ego nie ma ani celu ani radości. To tylko iluzja spowodowana uwikłaniem w pragnienie "własnego dobra".

"Sai Ram" 25/1999, s. 23

* * *

Dzisiejszy człowiek gotów jest uczynić wszystko, aby doświadczyć szczęścia, lecz pragnienia mnożą się jak mrówki w mrowisku. Potęgowanie pragnień prowadzi do braku spokoju, nie do szczęścia. Człowiek sądzi, że zaspokajając kolejne swe pragnienia zazna szczęścia, tymczasem zamiast tego staje się coraz bardziej niespokojny. Im mniej pragnień, tym większe szczęście.

"Sai Ram" 26/1999, s. 28

* * *

Panujcie nad pragnieniami. Im mniej pragnień, tym mniej zmartwień. Mnożenie pragnień prowadzi do obniżenia siły woli, a w konsekwencji do utraty energii działania. Musicie zharmonizować ze sobą iczczha-śakti (siłę woli), krija-śakti (energię działania) i dźniana-śakti (moc intelektu). Siła woli wzrośnie, gdy zredukujecie pragnienia. Nieograniczone pragnienia łudzą szczęściem; w rzeczywistości rujnują zdrowie i wywołują depresje. Ograniczając pragnienia zmniejszycie obciążenie umysłu. Im lżejszy bagaż, tym przyjemniejsza podróż, a życie jest długą podróżą. Czy możecie czerpać z niej radość, skoro dźwigacie ciężkie bagaże? Zostawcie je.

"Sai Ram" 26/1999, s. 32

* * *

Rodzisz się jako istota ludzka nie po to jedynie, żeby doświadczać materialnych rzeczy tego świata. Żaden przedmiot należący do tego świata nie jest w stanie zapewnić ci prawdziwego zadowolenia. Wszystkie doświadczenia związane ze światem fizycznym zwiększają jedynie twoje pragnienia. Dlatego każdy człowiek powinien wyrzec się pragnień i rozpoznać źródło boskości.

"Sai Ram" 27/2000, s. 8

* * *

Ego zakłócające wasze uczucia przesłania boskość świata. A jak powstaje ego? Otóż, rodzi się ono z przywiązania do ciała, samowoli umysłu i ze zniewolenia przez zmysły. Co robić, żeby wyeliminować ego? Przede wszystkim musicie dobrze poznać swoje ciało, umysł i zmysły, by zrozumieć że one nie są wami. W swej niewiedzy utożsamiacie się z nimi, podczas gdy one są tylko czymś w rodzaju przebrania - tak jak odzież, którą wkładacie na siebie.

"Sai Ram" 29/2000, s. 30

* * *

Bóg spełnia te pragnienia, których realizacja służy waszemu dobru. Nie zaspokaja tych, które są dla was szkodliwe. Bóg zawsze gotowy jest przyjść z pomocą swoim wielbicielom.

"Sai Ram" 30/2000, s. 45

* * *

Człowiek jest więcej wart niż wszystkie klejnoty tego świata. Nie obniżajcie swej wartości egoistycznymi czynami.

"Sai Ram" 34/2001, s. 44

* * *

Człowieka, który ma w sobie pokorę, otacza aura pomyślności (śiwam), zaś osoba o wielkim ego przypomina zmarłego (śawam).

"Sai Ram" nr 36/2002, s. 10

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai